Pravidlá nasadenia na trhoch sa zmenili a možno nie k lepšiemu.

Pred dobou počítačov, účastníci na trhu si mohli pozerať priamo do očí. Pochopenie toho, kto  nakupuje a predáva a prečo priamočiaro. Zmysel trhov je, aby v podnikateľskom svete zodpovedali potrebe kapitálu s úsporami investorov. Obchodníci, snažiaci sa pretlačiť návrat od trendov na trhu, pridávajú k likvidite na sekundárnom trhu.

Doba počítačov pridala nový a spočiatku, úvodný rozmer. Ďalšie údaje môžu byť spracované. Zvyšuje sa rýchlosť podávania správ. Náklady boli znížené.

Ale väčšie, stále rýchlejšie, počítače – superpočítače – s programami algoritmov obchodovania stvorili nový druh účastníka trhu, veľmi častého obchodníka.

Veľmi častí obchodníci (VČO), alebo vysokofrekvenční trajderi pôsobia ako sprostredkovatelia alebo tvorcovia obchodov a ako takí, majú podobný priamy prístup k tokom objednávok na burzách. Pracujú ako vo fyzických, tak aj v odvodených a budúcich trhoch. V mnohých prípadoch sa ich výkonné počítače nachádzajú v blízkosti a dokonca aj v rámci burzových budov poskytujúc im miernu časovú výhodu merateľnú v milisekundách.

Ale pre výkonný počítač, ktorý môže reagovať v milisekundách je to všetko, čo veľmi často obchodujúca firma potrebuje na získanie výhody nad všetkými ostatnými účastníkmi trhu či už obchodníkmi alebo investormi.

Čo je čím ďalej jasnejšie, však je, že mnoho z ich aktivít zhoršujú nestálosť na trhoch. Strach, chamtivosť a nádej vždy hrali svoju rolu v činnosti na trhu, spôsobením, aby boli trhy nestálejšie než zdôraznené základné právo. Ale nemôžete zmeniť ľudskú povahu a nestálosť je neoddeliteľnou súčasťou trhov.

Ale zámerne uvedené, že spôsobí nestálosť s cieľom profitovať z nej sa zdá byť proti základným princípom trhu. Jedna zvláštna aktivita VČO je použitie počítačových obchodných programov, ktoré odosielajú tisíce objednávok v milisekundách, len aby odstúpili od týchto zákaziek v ďalších milisekundách. Cieľom je vysnoriť veľké inštitucionálne objednávky – objednávky kúpy alebo predaja – a potom prevýšiť tieto objednávky okosiť zisky, pokiaľ to ide.

Veľmi častí obchodníci bojujú so starým argumentom, že pridávajú likviditu na trhoch a viac likvidity je dobre. Ale vystupuje tu dôkaz , že pri strese ich činnosť vedie k presnému opaku – kolapsu likvidity. V časoch stresových situácií na trhu, rôznych obchodných subjektov, vidieť záplavu počítačom riadených objednávok predaja, možno od niekoľkých veľmi častých obchodníkov využívajúcich rovnaké programy s algoritmami riadenými počítačom, sa tiež presúvajú na predaj a ukončenie skôr, než ceny klesnú ešte viac. Predaj plodí predaj.

Vyšetrovania SEC, regulačný orgán amerických trhov, po 6.máji 2010 bleskového úpadku, kde S & P 500 kleslo na neslýchaných 9% do desiatich minút, zdôraznili významnú úlohu, ktorú vtedy VČO subjekty zohrávali. Ich vplyv na 17% pokles indexu S & P 500 od 5. júla do 8. augusta 2011 je tiež predmetom regulačnej kontroly.

K dnešnému dňu, v SEC vyšetrovaní bolo zistené, že nákupné objednávky jednoducho úplne vyschli pri strese a že VČO operátori podporujú strach, potrebný na to, aby sa to stalo. Keď sa vákuum nákupných objednávok vyvíja, ceny kaskádovo klesajú, nie pre zvýšenie objemu, ale pre zníženie objemu.

Niektoré zmeny boli implementované na systémoch sledovania burzových objednávok, ale veľmi častí obchodníci stále dominujú obchodovaniu. Odhady podielu z obchodu na burzách v USA denne pre VČO dosahujú až 70%.

Mohol by som to zhrnúť takto. Regulátori sa zdajú byť ešte ďaleko pozadu v chápaní a jednaní s týmto novým “Made in USA” účastníkom trhu.

Po prvé, bez oveľa väčšieho obmedzenia činnosti VČO, sa nestálosť na trhoch pravdepodobne trvalo zvýšila. Čím dlhšie bude ich činnosť neobmedzená, tým bližšie sme k ďalšiemu krachu, nespôsobenému základmi, ale počítačom riadenými programami, ktoré zaručujú podmienky, ktoré často vedú k slepej panike ľudských účastníkov. Chaos zažitý 6. mája 2010 nie je pravdepodobne posledná taká epizóda.

Po druhé, s VČO kosiacimi zisky “zadarmo“ na trhoch sa zvyšujú náklady pre všetkých ostatných počnúc od drobných investorov po obchodníkov na podporu a poistenie prostriedkov spoločnosti.

Po tretie, tradičná objednávka stop-loss alebo sell-at-market objednávky nesú teraz vyššie riziko ako predtým. Pripomeňme si, že iba tie objednávky, ktoré boli vykonané pri poklese cien o 60% alebo vyššie boli 6. mája 2010 zrušené. Inými slovami, bežní investori alebo obchodníci snažiaci sa chrániť pozície s normálnymi zastav-stratu objednávkami by boli vypredané toho osudného dňa pri prvej dostupnej cene a mohli prísť až o 60% bez možnosti skúpiť naspäť dnu. Niektorí hovoria, že to je zmanipulovaný trh!

A nakoniec, nový účastník sa nejaví, že pridáva k riadnemu fungovaniu trhov. Ak účastník trhu nemá záujem v posudzovaní základného imania spoločnosti alebo finančného nástroja, a neriskuje pri pokuse o obchod, ktorý pridáva na likvidite trhu – ten účastník nie o nič viac ako sup. Dúfajme, že regulátori sa dostanú na vrchol problému predtým, než nás postihne ďalší bleskový krach. Federálny rezervný systém (centrálna banka USA) vystrašila trhy v niekoľkých posledných týždňoch s rečami o ukončení kvantitatívneho uvoľňovania. To má tak trochu neisté pozadie, v ktorom VČO môžu spôsobiť zmätok.

Preložila: Mária Ištočková

Zdroj: GillenMarkets

Facebook komentár