Keith Fitz-Gerald píše: ezoterické – ale veľmi presné správy s názvom Hinderburg Omen, na ktorý sme sa pozreli v piatok a môže naznačovať pravdepodobnosť krachu. Ale číslo, ktoré sledujeme tento týždeň môže spôsobiť jediné.

Ako samostatný výsledok výnos desaťročných štátnych dlhopisov je samozrejme malý. Ale množstvo peňazí, na ktoré po celom svete na plné obrátky vplýva je ohromujúci.

Z odhadovaných derivátov za 1,5 kvadrilióna dolárov na planéte práve teraz, sa zhruba 500 triliónov týka úrokových sadzieb.

Takže môžete vidieť, prečo môže desaťročnica dostať toľko pozornosti. Ale práve teraz to sledujem ešte pozornejšie…z jedného podstatného dôvodu.

Keď Hindenburg minulý týždeň bil na poplach, desaťročné výnosy štátnej pokladnice sa na začiatku obchodovania minulý piatok pred mierným upokojením vyšplhal až na 2,821% . To naznačuje, že vláda stráca kontrolu nad úrokovými sadzbami.

Niet pochýb o tom, že to je desivý scenár, čo je dôvod, prečo je dôležité mať na pamäti…

Je veľa toho, čo môžete urobiť hneď.

Na začiatok, tu je dôvod, prečo vyššie sadzby môžu mať tak silný dopad…

5 nežiadúcich účinkov “Nekontroly”

Mnoho investorov verí, že FED riadi úrokové  sadzby. To nie je pravda – iba ich ovplyvňuje.

Ako som už dávno napísal v Money Morning, sú to obchodníci, kto drží opraty finančných trhov.

A ak vzrastú úrokové sadzby omnoho viac, podpora FEDu sa spolieha na spoluprácu dlhopisových trhov, ktoré tam nemusia byť. V skutočnosti to môže byť naopak.

A tu sú dôvody, ktoré by mohli spustiť  výpredaj:

1. Zahraniční držitelia amerických štátnych dlhopisov naďalej strácajú, čo znamená, že americkí  obchodní partneri neveria americkej schopnosti splácať. Takže sa zamerali na iné aktíva.

2. Finanční manažéri vidia extrémne vysoké  počty žiadostí o odkúpenie akcií a odstúpenie dlhopisov. Predpokladá sa, že peniaze sa točia v akciách. Ale dáta naznačujú,  že veľká časť jednoducho smeruje naspät pod vankúš. Niekto musí vytvoriť odstup; jediný dosť veľký je FED. Ale pokiaľ 85 miliárd dolárov mesačne nie je dosť, treba sa opýtat, koľko je. Bernakeho výmena bude mať jeho alebo jej plné ruky práce a v stávke nemôže byť viac.

3. Objem pôžičiek prudko klesol, pretože Amerika stráca vplyv. Medzinárodné dáta naznačujú, že to isté  platí, všeobecne povedané, v celej Európe a tak isto aj v Ázii. Takže banky nepotrebujú nakupovať štátne dlhopisy ako podporný spôsob vytvárania zisku.

4. Správcovia penzijných fondov, zahraničné  banky a ETF, ktorí by normálne boli veľkými kupcami, sa sťahujú, pretože nechcú odhalenie, ktoré príde s desaťročnými cennými papiermi alebo dlhodobými aktívami životného prostredia v narastajúcej hodnote.

5. Rizikom je to, že FED si myslí, že poistenie v USA je globálne. Bernankeho tím a jeho obľúbenci sa už stretli s rizikom, takže vláda už nemá východisko.

Jejda!

Tak čo teraz?

Po prvé, ľudia sa snažia pochopiť to čo my v Money Morning vieme už dávno : Tlačenie peňazí nie je správne riešenie. Je to problém.

Nestarám sa čo Bernanke a jeho vedci z centrálnej banky povedia, nemôžete tlačiť peniaze naveky, ani nemôžete očakávať, že ľudia to budú tolerovať. Nakoniec musíte splatiť to, čo dlhujete.

Záchranné balíčky nevyriešia problém. Na konci sú natlačené peniaze fuč.

Ja to vidím takto, sú dva možné výsledky : a)  katastrofické neplnenie alebo b) kontrolované  neplnenie.  A ja nie som sám kto si to myslí.

Legendárny investor Jim Rogers od začiatku vedel, že to skončí zle. Mark Mobius veril že neplatenie príde, najmä v Európe, ak sa zistí, že vlády budú „naťahovať platby tak, že ku koncu dňa keď sa ekonomiky zotavia, postupne dokážu splácať tieto dlhy.“

Tak ako chcete ochrániť svoje portfólio?

Štyri spôsoby ako v noci spávať

• Snáď každého napadne spraviť si nejakú zásobu popredu, aby mal na horšie časy. Ak ste veľká firma, zvážte prevod zisku vo výške 100% a viac do ´´´voľnej živnosti´´ ako odoberatelia Money Map Report zvládnu túto finančnú krízu. To je spôsob, ako byť vlastnou bankou, kde sa môžeš účinne hrať so svojimi ziskami, ktoré zaplatia tvoje investície.

• Toto je tesne nasledované poistením nákupu. Som veľký fanúšik inverzného ETF a predajných možností, pretože investorov nestojí veľa peňazí, zatiaľ čo potenciálne chráni široké pruhy ich portfólia. V budúcnosti ich pákový efekt, môže byť ešte účinnejší, ale určite nie sú pre každého.

• A keď sme už pri tom, nie je možné vynechať koncové dorazy.  Jedná sa o jednoduché ochranné príkazy, ktoré vám zaistia predaj určitých podielov o nejaký dolár alebo percento nižšie, pokiaľ sa investuje hneď.  Ak tak urobíte, takto sa ochránite pred malými stratami.

• A konečne, bež nakupovať.  Počul si ma… Priprav sa na nákup a to najmä, keď môžeš mať niečo, čo svet potrebuje so zľavou: energie alebo niektoré druhy priemyslu.

Trhy vrhajú tieň pochybností, že veľká časť investorov robí správne rozhodnutia v nesprávnu dobu. To je dôvod, prečo stále kupujú, keď je potrebné predávať a predávajú, keď je potrebné  kupovať. Barronov výskum naznačuje, že 85% všetkých nákup/predaj rozhodnutí sú nesprávne.

Iste, viem, že každú z týchto vecí  je ťažké urobiť. Chce to nervy z ocele pustiť sa do práce, keď “každý” vie, že to najhoršie sa deje alebo stane. Chce to tiež neskutočnú dôveru vstúpiť do niečoho ako finančné trhy, keď všetci ostatní utekajú.

Napriek tomu, to je presne to, čo bude väčšina dobre informovaných ľudí robiť.

Chcem, aby si bol medzi nimi.

Preložil: Andrej Gašpierik

Zdroj: Money Morning

Facebook komentár