Warren_Buffett_aktualne_z_jednej_investicie_zarobil_12_miliard_dolarov_bank_of_america

Z dôvodu rozsiahlej investície, realizovanej v bojujúcej banke – Bank of America pred šiestimi rokmi, sa Warren Buffett chystá vykonať rýchly zisk v hodnote 12 miliárd dolárov a tým sa stane najväčším akcionárom tejto finančnej inštitúcie.

Buffett dnes poznamenal, že spoločnosť Berkshire Hathaway využije warranty pre akcie Bank of America, ktoré mu umožnia získať 700 miliónov kmeňových akcií v banke, s realizačnou cenou v hodnote len 7,14 dolárov za akciu, alebo v hodnote 5 miliárd dolárov.

Súvisiace: Apple je aktuálne jednou z najväčších investícií Warrena Buffetta

(Warranty sú cenné papiere, ktoré predstavujú právo kúpiť (call warrant) alebo predať (put warrant) dohodnutý objem podkladového aktíva za dopredu určenú realizačnú cenu (strike price) a pevne stanovený deň splatnosti (maturity).)

Akcie banky Bank of America vo štvrtok uzavreli na cene 24,32 dolárov, čím je tento podiel dokonca v hodnote viac ako 17 miliárd dolárov. Takže sa jedná o rýchly zisk “veštca z Omahy” v hodnote 12 miliárd dolárov.

Po absolvovaní druhého z dvoch ročných záťažových testov, realizovaných Federálnym rezervným systémom, Bank of America v stredu poznamenala, že vykoná navýšenie svojej ročnej dividendy v hodnote 48 centov na akciu, alebo 12 centov za štvrťrok, čo predstavuje nárast o 60 percent.

Berkshire sa tak rozhodla využiť uplatnenie týchto warrantov, ktorých termín vyprší tesne pred ich vypršaním v roku 2021.

To všetko vracia Berkshire do roku 2011, kde v dohode do kmeňových akcií Bank of America investovala 5 miliárd dolárov. Táto banka v tej dobe, v dôsledku hypotekárnej krízy čelila niekoľkým právnym problémom. Prioritné akcie vyplácajú 6 percentnú ročnú dividendu, alebo 300 miliónov dolárov. Kmeňové akcie vyplácajú rovnaké dividendy, vo výške 44 centov. Pri 48 centoch, Berkshire by mala ročne dostať 336 miliónov dolárov.

Využitie týchto warrantov je pre akcie Bank of America považované za býčie (pozitívne), kde poukazujú na prejav dôvery zo strany Buffetta. Akcie po tomto vyhlásení dnes rástli o 1 percento na 24,58 dolárov. V tomto týždni tak dosahujú zisk 7 percent.

Bank of America uviedla, že oficiálne zvýšenie dividendy vykoná na “začiatok v treťom štvrťroku roka 2017.” Táto lehota začína v pondelok. Berkshire uviedla, že vykoná ich uplatnenie hneď, ako začne platiť toto navýšenie, čím Buffetta okamžite zarobí 12 miliárd dolárov alebo viac, teda v prípade, že akcie budú rásť na vyššie úrovne.

Buffettom vedený konglomerát sa týmto krokom taktiež stane najväčším akcionárom banky, čím prekoná investičnú spoločnosť Vanguard, ktorá drží 6,6 percenta, teda 652 miliónov akcií.

Súvisiace:
Warren Buffett predal tretinu investovaných akcií v IBM
Warren Buffett po voľbách čelí ziskom v hodnote až $11 mld.

V minulosti Berkshire uviedla, že pravdepodobne tesne pred termínom v roku 2021 nevykoná využitie warrantov. Ale vo svojom výročnom liste akcionárom, Buffett signalizoval zmenu tohto postoja.

Vo svojom výročnom liste akcionárom poznamenal: “Ak rozsah dividend v Bank of America pre kmeňové akcie povedie k navýšeniu z aktuálnych 30 centov ročne, nad 44 centov pred rokom 2021, podľa očakávaní vykonáme zmenu našich stratégií.”

Berkshire je už najväčším akcionárom v inej významnej finančnej inštitúcie: Wells Fargo. Buffett má taktiež značný podiel v spoločnosti Goldman Sachs, v stávke, ktorá siaha do ďalších múdrych investícií, ktoré realizovala táto investorská legenda, v dôsledku finančnej krízy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes, Bloomberg

Facebook komentár