Warren_Buffett_brilantne_vysvetluje_ako_sa_tvoria_bubliny_2017

V rozhovore s Komisiou pre vyšetrovanie finančných kríz (FCIC) v roku 2009 Warren Buffett vymenoval niekoľko dôvodov, prečo si myslí že vznikla bublina na realitnom a hypotekárnom trhu.
Počas procesu rozhovoru taktiež veľmi jasne vysvetlil, ako sa tieto bubliny tvoria.

Je to skvelé čítanie pre každého, koho zaujíma investovanie alebo behaviorálna ekonómia.
Rozhovor pochádza z nedávnych výpisov dokumentov z Národného archívu, kde boli vydané prepisy, agendy z meetingov a dohody o mlčanlivosti z FCIC. Komisia bola založená po finančnej kríze na podnet Kongresu, aby vyšetrovala príčiny udalosti.

Súvisiace: Warren Buffett za každý deň svojho života zarobil až $ 2 mil.

V každom prípade, toto povedal Buffett:

„Môj bývalý šéf, Ben Graham, robil asi pred 50 rokmi výskum mojej práce, ktorý sa mi vážne vryl do pamäti a teraz vidím jeho následky.

Hovoril: „Môže sa ti stať, že ti investícia s výbornými predpokladmi vyjde oveľa horšie ako investícia so zlými predpokladmi a naopak.“

Ak veríte, že Mesiac je zo zeleného syra alebo niečo podobné, spočiatku sa to zdá byť smiešne. Ak veríte, že najobchodovanejšie akcie sa vyvíjali lepšie ako dlhopisy, tak práve tento fakt sa stal základným kameňom bubliny v roku 1929. Ľudia si začali myslieť, že akcie sú úžasné, ale zabudli na limity pôvodného predpokladu. Takže po nejakej dobe, sa na tento pôvodný predpoklad, ktorý sa stane niečím ako impulz pre vytvorenie bubliny, zabudne, a vývoj cien prevezme kontrolu.

To isté sme videli na realitnom trhu. Je úplne na mieste predpokladať, že domy budú v budúcnosti drahšie, keďže dolár časom stráca hodnotu.

A keďže až 66% alebo 67% ľudí chce vlastniť svoj vlastný dom, môžu si na to požičať a reálne snívajú o kúpe domu, a fakt veria, že domy stúpnu na hodnote, tak si ho kúpia čo najskôr. A to je veľmi . Samozrejme to súvisí aj s predajom domu za takzvanú reprodukčnú cenu, ktorá veľmi neprevyšuje infláciu.

Takže fakt, že je dobré kúpiť si dom tento rok, pretože to asi bude stáť viac v budúcom roku a fakt, že budete chcieť svoj vlastný dom, a tiež skutočnosť, že ho môžete financovať, sa strácajú v čase, ak ceny nehnuteľností stúpajú o 10 percent ročne a inflácia rastie tempom len pár percent ročne. Skôr alebo neskôr vývoj cien ovládne trh a vy si budete chcieť kúpiť tri alebo aj päť domov, budete ich kupovať bez akéhokoľvek depozitu a tiež si budete chcieť dohodnúť splátky, ktoré nezvládnete splácať a podobne, pretože v každom prípade za ten dom budúci rok zaplatíte viac.

A veriteľ to vidí úplne rovnako. Je mu jedno, či si hypotéku berie nezodpovedný človek, alebo taký, čo bude hypotéku riadne splácať […] Pretože aj keď bude musieť veriteľ prevziať hypotéku na svoje plecia, stále ten dom bude stáť za viac budúci rok. A akonáhle sa tieto prípady nahromadia a situáciu podporí aj vývoj cien, na pôvodný predpoklad sa zabudne, čo sa stalo v roku 1929.

Súvisiace:
Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze
Prečo Warren Buffett daruje svoje miliardy dolárov?

S internetom to bolo to isté. Internet mal zmeniť naše životy. Ale nerátalo sa s tým, že každá internetová spoločnosť s hodnotou $50 miliárd dolárov bude schopná vytvoriť investičný prospekt.

Vývoj cien sa stáva pre ľudí tak dôležitý, že prevezme kontrolu nad ich racionálnymi rozhodnutiami, a pretože bývanie bol najväčšie samostatné aktívum s hodnotou okolo $22 mld. dolárov, neprevýšilo to bohatstvo domácností, ktoré malo v Spojených štátoch hodnotu medzi $50 a $60 miliárd dolárov. Skutočne obrovské aktívum. Tento trh je ľahko pochopiteľný aj pre širokú verejnosť – možno nerozumejú akciového trhu alebo tulipánovým bublinám, ale pochopili realitnému trhu a chceli si ihneď uchmatnúť pre seba dom s jednoduchým financovaním, ceny vystrelili do extrémnych výšim a to vytvorilo bublinu, akú sme “nikdy predtým nevideli”.

Preložil: Radovan Skokan

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: SFGate, GlobalTimes

Facebook komentár