Warren_Buffett_dal_na_charitu_dalsich_32_miliardy

Warren Buffett sa rozlúčil z časťou svojho rozsiahleho majetku.

Podľa vyhlásenia firmy, veštec z Omahy počas včerajšieho dňa daroval 3,17 miliardy dolárov vo forme akcií svojej holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway. Buffett za zaviazal každý rok darovať miliardy dolárov na charitu, po dobu dlhšiu ako desať rokov.

Buffett stále vlastní zhruba 17 percentný podiel v investičnom konglomeráte Berkshire, so sídlom v Omahe, v štáte Nebraska ktorú založil v roku 1965 a to aj napriek tomu, že darovali viac ako 40 percent svojich podielov.

Ako obvykle, akcie smerovali do nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, rovnako ako štyroch nadácií s väzbami na Buffettu rodinu: charita zameraná na vzdelávanie, ktorá je pomenovaná po jeho zosnulej manželke – Susan; Sherwood Foundation, ktorá je pod vedením jeho dcéry; Howard G. Buffett Foundation, ktorú vedie jeho syn; a Novo Foundation, ktorú má pri kormidle najmladší syn Buffetta – Peter.

Vrátane 18,6 miliardy akcií triedy B, ktoré daroval tento týždeň, tak Buffett týmto skupinám celkovo daroval až 27,54 miliárd dolárov.

V roku 2006 Warren Buffett oznámil svoje plány na postupné darovanie všetkých svojich akcií spoločnosti Berkshire Hathaway na charitu.

Súvisiace:
Prečo Warren Buffett daruje svoje miliardy dolárov?
Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”

Jedná sa o sľub pre život z roku 2010, kedy Buffett s Billom Gatesom predstavili iniciatívu “”. Táto iniciatíva podporuje svetových miliardárov, aby venovali väčšinu svojho majetku na dobročinné účely.

V máji tento sľub podpísalo 170 ľudí, pochádzajúcich z 21 krajín.

Predtým, než bola vyhlásená táto transakcia, časopis Forbes odhadoval čistý majetok Buffetta na úrovni 76,3 miliárd dolárov, čím je za spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft – Billom Gatesom ($ 89,4 miliárd), zakladateľom gigantu Amazon.com – Jeffom Bezosom ($ 84,8 miliárd) a španielskym maloobchodným magnátom Amanciom Ortegom ($ 81,8 miliárd).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, NYTimes

Facebook komentár