Warren_Buffett_Odmietnutie_Harvardu_bolo_najlepsie_co_sa_mi_kedy_stalo_2017

Warren Buffett nebol príliš dobrý v škole.

Bol bolesťou pre učiteľov na základnej škole a bol na tom rovnako aj na strednej škole.

Ako dospievajúci už bol podnikateľom a vo veku 16 rokov zarábal 53 000 dolárov. Takže zatiaľ čo on nevidel potrebu ísť na vysokú školu a študovať obchod, poslušne prišiel na University of Pennsylvania, čo mu jeho rodičia poradili.

Ale na jar roku 1950, kedy bol len pár kreditov od promócii, zapáčilo sa mu formálne vzdelávanie.

Jeho meno mohlo svietiť na Harvard Business School, kde chodili magnáti, americkí prezidenti a oligarchovia.

Do tejto doby, Buffett už vedel, čo chce robiť so svojím životom: stať sa rozprávkovo bohatým a veľmi rýchlo. Vo veku 35 rokov chcel byť milionárom, so všetkým tým bezpečím a slobodou, ktoré s tým prichádzajú.

Súvisiace: 14 neuveriteľných faktov o Warrenovi Buffettovi a jeho bohatstve

Alice Schroederová, ktorá je autorka biografickej knihy s názvom “Snehová guľa” vo svojej knihe spomína, že Harvard Business School ponúkla Buffettovi také spôsoby štúdia, ktoré nebol schopný nadobudnúť samovzdelávaním - známosti a prestíž.

A tak sa zobral a nastúpil na vlak z Omaha do Chicaga, kde sa uskutočnil jeho pohovor na Harvarde.

Ďalej napísala:

Warren sa spoliehal na jeho obrovské množstvo vedomostí, ktorými ohromil na pohovore. Zatiaľ, jeho pôžitkárstvom bolo, že keď sa kdekoľvek ocitol, vždy začal rozprávať o svojich akciách a ľudia si nemohli pomôcť, ale počúvali. Jeho rodinní príslušníci, učitelia, spolužiaci, tí všetci chceli počúvať jeho prednášky.

On však nepochopil pointu Harvardu, ktorou bol rozvoj lídrov. Buffett 19 ročné, zázračné dieťa posadnuté jedinou vecou, nebol pripravený byť jedinečným. Buffett si sám spomína: “Vyzeral som na 19 ale emocionálne mi bolo asi 9”, … “Strávil som 10 minút s absolventom Harvardu, ktorý so mnou robil pohovor, zhodnotil moje schopnosti a zmenili môj názor.”

Povedali mi: “Zabudni na to, na Harvarde nebudeš.”

Napriek tomu, odmietnutie Harvardu bolo veľmi prospešné. Bol tak nútený hľadať možnosti niekde inde.

Prvá myšlienka Buffetta bol, “Čo mám povedať otcovi? To je strašné.” Ale, ako povedal, “ukázalo sa to byť najlepšie, čo sa mi kedy stalo.”

Toto odmietnutie mi otvorilo dvere do Kolumbie. Neskôr v lete, pri pohľade na katalóg z Columbia Business School, Buffett rozpoznal mená dvoch profesorov: Benjamina Grahama, otca hodnotového investovania a Davida Dodda.

Buffett poznamenal: “Čítal som od nich knihu (Security Analysis), tak som im v polovici augusta napísal list,” … “Uviedol som: “Vážený pán profesor Dodd. Myslel som, že ste boli mŕtvi, ale teraz, keď som zistil, že si nažive a učíte v Columbií, tak by som naozaj rád prišiel.”

Súvisiace: Prečo Warren Buffett daruje svoje miliardy dolárov?

“A on s tým súhlasil.”

Buffett povedal Grahamovi: “Ben bol neuveriteľným učiteľom. Bol prirodzený a všetkých nás vedel vtiahnuť.” … “Bolo to ako učiť sa baseball od človeka, ktorý v svojej kariére dosiahol neuveriteľné výsledky. A práve to vytvorilo jeho profesijný život.”

Bol to Graham, ktorý ho naučil “dve pravidlá investovania”, na základe ktorých Buffett žil a vďačí svojej úspešnej kariére.

Buffett dodáva: “Pravidlo číslo jedna: Nikdy nestrácajte peniaze,” … “Pravidlo číslo dva: Nikdy nezabúdajte na pravidlo číslo jedna.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár