Warren_Buffett_porazil_hedzove_fondy_Pytate_sa_ako_2018

Pred desiatimi rokmi Warren Buffett uzavrel stávku v hodnote 1 milióna dolárov, kde keď ukryl peniaze v indexovom fonde tak sa stal bohatším, než keby ich zverili manažérom z oblasti hedžových fondov.

V rámci vydania svojho každoročného listu, zverejneného v sobotu na záver miliardár, predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway uviedol, že sa mu podarilo vyhrať.

Jeho voľba, teda americký akciový index S&P 500 v priebehu desiatich rokov zarobil 125,8%. Päť hedžových fondov, vybraných firmou Protégé Partners, dosiahli výnos na úrovni 36%. Mená hedžových fondov neboli zverejnené.

Buffett povedal: “Hedžové fondy sa najprv dostali k rýchlemu štartu, keďže v roku 2008 každý z nich porazil indexový fond. Následne sa však situácia zmenila.” Americký index S&P 500 vyhral každý ďalší rok.

Súvisiace: 7 investičných rád Warrena Buffetta

Z tohto experimentu poukázal na niekoľko kľúčových faktov.

Napísal: “Zarábaní peňazí na burze nevyžaduje veľkú inteligenciu, ekonomickú kvalifikáciu alebo znalosť žargónu Wall Street,” … “Čo potom investori potrebujú, je schopnosť ignorovať obavy alebo nadšenie davu a sústrediť sa na niekoľko jednoduchých základov.”

Buffett ďalej uviedol: “Potrebné je držať sa veľkých firiem,” samozrejme aj vykonať jednoduché “rozhodnutia a vyhnúť sa aktivite.”

To je v podstate základným kameňom Buffettovej investičnej filozofie a dokazuje, že tento fakt je aj súčasťou dôvodu, prečo sa naozaj vsadil.

Ďalším dôvodom podľa neho bolo aj získavanie peňazí pre Girls – neziskovú organizáciu z Omahy, ktorá má na starosti program pre mladé dievčatá v jeho rodnom meste, kde daroval cenu o hodnote 2,2 milióna dolárov.

Buffett sa taktiež vyjadril a poukázal na svoj názor, kde neverí v odôvodnenosť nadmerných poplatkov, ktoré si hedžové fondy sami účtujú.

Ako tvrdí, indexové fondy ich môžu aj napriek tomu prekonať.

Vo svojom každoročnom liste Buffett napísal: “Dovoľte mi zdôrazniť, že v priebehu desaťročného obdobia neexistuje odchýlka ohľadom vývoja akciových trhov.” Poznamenal, že akciový index S&P 500 mal taký výkon, ako očakával, a “zarábaní peňazí v tomto prostredí by malo byť jednoduché” aj pre investorov hedžových fondov.

Ďalej uviedol: “Avšak mnohí investori zažili stratené desaťročia,” … “Výnosy prichádzajú, ale aj odchádzajú. Ale poplatky nikdy neklasajú.”

Buffett tiež uznal lekciu získanú zo zaujímavej skúsenosti počas stávky.

Na začiatku stávky si Buffett a Protégé Partners kúpili približne 300 000 dolárov v amerických štátnych dlhopisoch, ktoré sa považujú za bezpečnú investíciu.

Očakávalo sa, že dlhopisy by na konci desaťročia mali vzrásť k hodnote okolo 1 milióna dolárov a víťaz by taktiež daroval výhru na charitu.

Ale dlhopisy podľa Buffett dosiahly “úbohe” výnosy.

“Naše dlhopisy sa stali hlúpou – a skutočne hlúpou – investíciou v porovnaní s americkými akciami” alebo akciovými trhmi.

Súvisiace: Stravovacie návyky Warrena Buffetta Vás naučia o jeho investičnej stratégii

Takže v roku 2012 Buffett a Protégé svoje štátne dlhopisy odpredali a použili peniaze na kúpu akcií spoločnosti Buffett Berkshire Hathaway.

Na konci stávky mali akcie spoločnosti Berkshire hodnotu 2 222 279 dolárov, čo je o 1,2 milióna dolárov viac, než tak dúfali s dlhopismi.

Naznačil tak, že “údajne” bez-rizikové “dlhodobé dlhopisy” boli “omnoho rizikovejšími investíciami” ako bežné akcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár