Pokiaľ ide o IPO, sex sa môže predávať lepšie než internet, s akciami najväčšieho svetového výrobcu kondómov, ktorý vo svojej počiatočnej verejnej ponuke akcií (IPO) ponúkol viac ako 30 percentný podiel, zatiaľ čo Twitter čelí neistým výsledkom svojich budúcich príjmov.

Karex, ktorá zhruba kontroluje 10 percent svetového trhu s kondómom, zaznamenala vysokú vlnu jj záujmu, ako dosiahla úroveň 2,50 malajzijských ringgitov alebo okolo 0,79 amerických dolárov za akciu, v rámci jeho malajzijskom debute akcií, od svojej prvotnej ponukovej cene vo výške 1,85 ringgitov. Akcie uzavreli deň na úrovni 2,45 ringgitov.

Medzitým obchodovacia cena počas debutu spoločnosti Twitter čelí pesimizmu rade analytikov, ktorí sa obávajú, že ju môže stretnúť rovnaký osud, akému čelila mediálna sociálna sieť Facebook, počas jej nešťastného IPO v minulom roku. Cena IPO Facebooku nielen, že v prvom dni nedokázala v prvý deň vzrásť, ale pokračovala v strate viac ako polovice jej hodnoty v najbližších štyroch mesiacoch.

Prieskum takmer polovica aktívnych investorov poukázal, že IPO spoločnosti Twitteri by nemal byť vhodnou inestíciou.

(Súvisiace: ZAUJÍMAVÁ Grafika : Porovnanie IPO spoločnosti Facebook s ostatnými technologickými IPO )

Pokiaľ ide o priemysel kondómo, Karex je najväčší z najväčších. Spoločnosť, ktorá vyrába kondómy značky Durex a LifeStyles plánuje využiť svoje IPO výnosy vo výške približne 75 miliónov ringgitov (23,5 miliónov dolárov) k zdvojnásobeniu svojej ročnej kapacity na približne šesť miliárd kusov do konca roka 2015 – poznamenal analytik spoločnosti Maybank Lee Yen Ling v jeho správe s podtitulom “Cesta k príležitosti”.

Určenie ceny okolo reálnej hodnoty 2,16 ringgitov pre jej akcie označil za “obrovskú príležitosť k rastu.”

Budúci najväčší konkurent firmy Karex, spoločnosť Thai Nippon Rubber môžu produkovať okolo 2 miliárd kondómov ročne.

Lee ďalej povedal: “Na trhu je vidno nedostatok ponuky kondómov, ako uvádzajú v rôznych mimovládnych organizáciách a vládnych agentúrach” … “Ostatní výrobcovia kondómov nechcú realizovať rozširovanie svojich kapacít.” Do roku 2015 predpovedá spoločnosti Karex trhový podiel na úrovni 15 percent.

( Súvisiace: Spoznajte 10 miliardárov vďaka IPO spoločnosti Facebook )

Analytici v inej banke, RHB, sú pozitívní s ohľadom na akcie tejto spoločnosti, kde ich označili hodnotením “kúpiť” s cieľovou cenou okolo 2,59 ringitov, kedže by podľa prognózy Infobusiness Research celosvetový trh kondómov mal do roku 2016 vzrásť na 30,4 miliardy kusov ročne, v porovnaní s 21,2 miliardami kusov v roku 2011.

RHB ďalej uviedla: “Veríme, že spotreba kondómov porastie, z dôvodu rastúcej svetovej populácie, ktorá sa v súčasnosti za 12 rokov zvýšila o 1 miliarda ľudí a očakáva sa, že v roku 2025 dosiahne úroveň 8,1 miliardy.”

“Rastúce povedomie o zdraví v rozvojových krajinách a o potrebe plánovania rodiny, rovnako ako aj prevencia šírenia HIV a rôznych sexuálne prenosných infekcií takisto pomôže zvýšiť dopyt po kondómoch,” … “Vzhľadom k tomu, že používanie kondómov v Číne stále rastie z nízkych úrovní, vidíme obrovský potenciál pre rast predaja kondómov na tomto obrovskom trhu.”

( Súvisiace: Facebook vs. Twitter: Ako sa tieto spoločnosti líšia )

Okrem svojich bežných biznis klientov a svojej vlastnej značky Carex, firma vyrába aj kondómy pre inštitucionálny trh, vrátane Organizácie Spojených národov pre United Nations Population Fund a United States Agency for International Development.

Karex spĺňa kvalifikáciu v odvetví prísnejších noriem pre kondómy v 110. krajinách a ponúka kľúčovú konkurenčnú výhodu proti všetkým svojim konkurentom, ktorí budú musieť čeliť vysokým nákladom a času k získaniu nových akreditácií.

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár