Zadlzenost_domacnosti_je_nebezpecne_blizko_k_urovniam_z_roku_2008_2017

Američania berú na seba oveľa viac dlhov.

Podľa správy z Federálnej Rezervnej Banky New Yorku: “Celkový dlh domácností sa na konci roka 2016 vyšplhal na 12,58 biliónov amerických dolárov, čo iba od tretieho štvrťroka predstavuje nárast o 266 miliárd dolárov.

Za rok 2016 sa tak zadlženie domácností zvýšilo o 460 miliárd dolárov, čo je najroziahlejšie zvýšenie za posledných takmer desať rokov.

To znamená, že dlhové zaťaženie Američanov sa nachádza pri úrovniach z roku 2008, kedy celkový dlh spotrebiteľov dosiahol rekordnú úroveň 12,68 biliónov dolárov.

Rastúci dlh naznačuje, že banky sú ochotné poskytovať väčšie objemy úverov.

Hypotekárne žiadosti vzrástli na najvyššiu úroveň od Veľkej hospodárskej krízy. Hypotekárne úvery tvoria prevažnú časť zadlženia domácností a na konci roka ich úroveň dosahovala 8,48 biliónov dolárov.

Avšak, rast dlhu mimo oblasti bývania – ktorý zahŕňa dlhy z kreditných kariet, úvery pre študentov a automobily – sú kľúčovými oblasťami pre nárast dlhu.

Dlh študentských pôžičiek v štvrtom štvrťroku vzrástol o 31 miliárd dolárov, čím sa celková jeho úroveň vyšplhala na 1,31 biliónov dolárov. Pôžičky pre automobily sa zvýšili o 22 miliárd dolárov, keďže ročný objem nových automobilových úverov sa za rok vyšplhal na rekordné úrovne.

Dlh kreditných kariet vzrástol o 32 miliárd dolárov na 779 miliárd dolárov.

Pri tomto tempe, Newyorský Fed očakáva, že dlh domácností dosiahne svoj predchádzajúci vrchol z roka 2008, niekedy počas tohto roka.

Aj keď to môže znieť alarmujúco, podľa Fedu medzi súčasnosťou a rokom 2008 existuje jeden veľký rozdiel a to je menší objem deliktov.

Na konci roka 2016 bolo 4,8% dlhov v úrovni omeškania, v porovnaní s 8,5% z celkovým dlhom domácností v treťom štvrťroku 2008.

Taktiež bol v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenaný menší počet bankrotov, presnejšie o niečo viac ako 200 000 spotrebiteľov, čo oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 predstavuje pokles o 4%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Fortune

Facebook komentár