Zakaz_alkoholu_ovplyvni_trh_o_rozsahu_10_miliard_dolarov

Pre tisíce barov v Indii sa „happy hour“ rozhodne stala nešťastnou.

Od 1. apríla je predaj alkoholu v blízkosti hlavných ciest zakázaným. Tento krok by mal znížiť počet úmrtí spôsobených pod vplyvom alkoholu a bol zameraný na cestné chatrče, ktoré lemujú cesty po celej krajine.

Zdalo sa, že pôvodné rozhodnutie Najvyššieho súdu v decembri by malo platiť len na obchody. Ale dňa 31. marca, len pár hodín predtým, než zákaz nadobudol účinnosť, súd poznamenal, že bude planým aj pre reštaurácie a bary.

Tento krok sa v indickom sektore reštaurácii priniesol do stavu na pokraj paniky.

Každý bar, od luxusného hotela po piváreň, v okruhu 500 metrov (547 yardov) vo forme dojazdovej vzdialenosti od štátnych a národných diaľnic čelia zákazu predaja.

Súvisiace: Krajiny, ktoré pijú najviac alkoholu + Mapy

Rahul Singh, ktorý je čestným sekretárom Národnej asociácie reštaurácie v Indii poznamenal: “Aktuálne tak z hľadiska ročných strát v príjmoch čelíme stratám o rozsahu 10 miliárd dolárov,” … “Hovoríme o hoteloch, reštauráciách, kluboch, golfových klubov a dokonca aj klubov ozbrojených síl.”

Satelitné mesto pri Naí Dillí – Gurgaon (ktorý je pri národnej diaľnici) je jedným z najhoršie postihnutých oblastí. Nový zákon ohrozuje činnosti každého baru, alebo hotela, ktorý sa tak nachádza len kúsok od diaľnice.

Gurgaon je domovom indického ústredia desiatok nadnárodných spoločností.

Singh, ktorý je zároveň zakladateľ a CEO spoločnosti The Beer Café (reťazec s viac ako 40 krčmami po celej Indii) sa pýta: “Prečo by niekto išiel do Starbucksu, keď by si tam nemohol kúpiť žiadnu kávu?”

Singh ďalej uviedol: “My však primárne ponúkame pivo. Áno, máme jedlo a občerstvenie, ale ľudia prídu hlavne kvôli pivu a až potom si k tomu vyberú aj jedlá. Pivo prvé, jedlo neskôr.”

Singh odhaduje, že odkedy rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť, tržby v tomto mesiaci pre The Beer Café v Gurgaon, v Cyber Hube – obrom komplexe kancelárií, barov a reštaurácií prepadlo až o 99%.

Zakaz_alkoholu_ovplyvni_trh_o_rozsahu_10_miliard_dolarov_2

Okrem stratených príjmov o rozsahu miliárd dolárov, investície celého odvetvia sú ohrozenými taktiež. Zároveň odhaduje, že nové zákony budú stáť Indiu vo forme pracovných miest až niekoľko miliónov.

Singh uviedol, že pravidlo 500 metrov je pre budúce investície rozhodujúcim a deštruktívnym.

Singh sa ďalej pýta: “Vplyv nie je len pre dnešok. Vplyv je aj pre budúcnosť. Kde je moja istota podnikania?” … “Prečo by som mal pokračovať v podnikaní, keď zajtra táto vzdialenosť môže byť až o rozsahu jedného kilometra.”

V zúfalej snahe udržať svojich zákazníkov, niektoré podniky už myslia na spôsoby, ako tento zákon obísť. Reštaurácie v Cyber Hube hovoria o vybudovaní novej prístupovej cesty, do zadnej časti areálu, ktorá by mala nahradiť existujúcu príjazdovú cestu.

Nová trasa by bola dlhšia ako 500 metrov a tým by tak bolo možné, aby ich reštaurácie a bary mohli znova ponúkať aj alkohol.

Súvisiace: Ako dlho v tele zostáva marihuana, drogy a alkohol?

Prince Singhal, ktorý je zakladateľom koalície proti jazde pod vplyvom alkoholu (CADD), má sympatie k problémovým podnikom, ale povedal, že India potrebuje rozsiahle obmedzenia.

Poznamenal: “Každým rokom na indických cestách existuje 60 000 smrteľných nehôd a viac ako 70% z nich sú spojené s alkoholom.”

CADD uvádza, že India predstavuje 10% z celosvetových dopravných nehôd, pričom má iba 1% svetového podielu vozidiel. Jazda pod vplyvom alkoholu je nezákonnou, ale Singhal hovorí, že existuje nedostatok povedomia o nebezpečenstve, rovnako ako aj benevolentný prístup policajtov.

Singhal nakoniec dodal: “Krok Najvyššieho súdu je vítaným rozhodnutíma,” … “Je to však len začiatok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BusinessWeek, TheGuardian

Facebook komentár