Zakaz_notebookov_v_Europe_moze_vyjst_cestujucich_na_1_miliardu_dolarov

Je vidno veľmi veľa obáv z kroku administratívy Donalda Trumpu, ktorá zvažuje rozširuje zákaz notebookov pre lety z Európy.

Nové bezpečnostné opatrenia by mohli mať na letiskách za následok rozsiahle logistické komplikácie a letecké spoločnosti by mohli čeliť zníženiu dopytu po lukratívnych cestovných lístkoch. Cestujúci by zasa mohli čeliť oneskoreniam a vyšším nákladom.

Alexandre de Juniac, ktorý je vedúcim predstaviteľom International Air Transport Association v televíznom rozhovore povedal: “Myslíme si, že by to mohlo cestujúcim uložiť dodatočné náklady o hodnote viac ako 1 miliardy dolárov,” … “Trans-atlantické lety sú veľkým zdrojom príjmov a ziskov pre americké, ale aj európske letecké spoločnosti. Vplyv by mohol byť značný.”

Súvisiace: Európa varuje USA z bezpečnostného rizika zo zákazu notebookov

Ročný odhad nákladov z IATA o rozsahu 1,1 miliardy dolárov zahŕňa stratu produktívneho času na oblohe pre cestujúcich a dlhší čas cestovania.

Európski úradníci sa počas dnešného dňa stretnú so svojimi americkými partnermi, kde budú diskutovať o bezpečnosti letectva, po prvotnom (nedávnom) rozšírení zákazu.

USA zaviedla tieto pravidlá v marci a vyžadovali aby akékoľvek elektronické zariadenie väčšie ako smartphone bolo umiestnené v batožine ktorá je určenou do lietadla (zapísaná alebo podaná batožina), čo týka letov z 10 letísk na Strednom východe a v Afrike. (Z toho dôvodu, že teroristi by mohli skrývať výbušniny vo väčších zariadeniach.)

To znamená, že žiadne notebooky nebudú môcť byť v kabíne, čo je hlavným problémovým bodom pre cestujúcich biznis triedy.

Prispôsobenie letov s pravidlami by bolo pre Európu dramatickým rozšírením zákazu a letecký priemysel sa obáva, že dodatočné prostriedky by bolo potrebné začleniť do nákladov. Obavy sa taktiež zvýšili aj s potenciálneho rizika požiaru, čo by hrozilo v prípade ukladania veľkých zásob elektroniky v oblasti lietadlovej batožiny.

V utorok USA oficiálne uviedli, že rôzne krajiny z danej problematiky majú „hlavu v smútku”.

Tu je dôvod, prečo sa boja: Trasa medzi Európou a USA je najvyťaženejším medzinárodným koridorom na svete. Podľa IATE, každým dňom Európa do USA obslúži viac ako 350 letov.

Ak cestujúci z biznis triedy nebudú môcť počas letov riešiť svoju prácu cez skype alebo konferenčné hovory, letecké spoločnosti by mohli byť nútené prísť s razantným znížením cien.

Letecká spoločnosť Emirates, ktorá bola priamo ovplyvnený pôvodným zákazom elektroniky, počas minulého mesiaca poznamenala, že dokonca museli vykonať zníženie počtu letov do USA, kvôli slabému dopytu.

Rozšírenie zákazu do Európy by americké letecké spoločnosti neúmerne zaťažilo.

Delta Air Lines, United Airlines a American Airlines majú najviac čo stratiť. British Airways taktiež utrpí.

Kombinácia týchto štyroch leteckých spoločností tvorí takmer 60% všetkých nonstop letov z Európy do USA.

Širší americký cestovný ruch je taktiež v ohrození.

Súvisiace: Aké sú najnavštevovanejšie turistické destinácia sveta?

USA každým rokom z Európy navštívi viac ako 14,5 milióna cestujúcich, čo predstavuje takmer 40% všetkých zahraničných návštevníkov do USA (podľa Euromonitor).

Podľa U.S. Travel Association: „Väčšina cestujúcich z Európy na svojej návšteve v USA minie 3 000 až 4 000 dolárov.

Dokonca návštevníci z Británie, Nemecka a Francúzska na cestovný ruch a letenky míňajú 31 miliárd dolárov. To predstavuje 15% všetkých zámorských výdavkov na cestovný ruch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Blooomberg, BBC

Facebook komentár