Zakladatel_aplikacie_Telegramu_slubuje_ze_Rusko_zrusi_zakaz

Ruský zakladateľ spoločnosti Telegram sľúbil, že v rámci sporu o ochranu osobných údajov vyhrá súboj proti snahe Moskvy, okolo zakázu využívania jej zašifrovanej aplikácie pre zasielanie správ.

Pavel Durov v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že aplikácia Telegram používa “zabudované metódy” na obchádzanie zákazu, avšak varoval, že služba bez virtuálnych privátnych sietí alebo VPN nebude dostupná.

Súd v Moskve v piatok zakázal aplikáciu Telegram, keďže spoločnosť odmietla poskytnúť šifrovacie kľúče ruskej bezpečnostnej agentúre – FSB. Spoločnosť Telegram sa podľa oficiálnych štátnych médií plánuje odvolať.

Roskomnadzor – regulačný orgán pre komunikáciu v krajine, poznamenal, že ak dostane oficiálne rozhodnutie súdu, začne proces blokovania služby. Aplikácia Telegram v piatok popoludní v Moskve stále fungovala.

Súvisiace: Spoločnosti zo Silicon Valley plánujú investovať do aplikácie Telegram

Regulátor počas minulého týždňa podal žalobu proti aplikácií Telegram a obvinil ju z porušenia zákona, ktorý vyžaduje, aby technologické spoločnosti poskytovali orgánom informácie o tom, ako dekódovať správy.

Telegram už v minulosti argumentoval, že šifrovanie je základom jeho produktu.

Telegram v marci uviedol: “Odo dňa spustenia, v auguste 2013 sme tretím stranám nezverejnili jediný bajt súkromných údajov našich užívateľov.”

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov bol v piatok požiadaný novinármi o svojom vlastnom využití aplikácie telegram.

Počas tlačovej konferencie poznamenal: “Keď sa jej aktivity zastavia, použijem niečo iné,” … “Nie som veľmi sofistikovaný používateľ a to je pre mňa veľmi zložité.”

Spoločnosť Telegram, ktorá uvádza, že po celom svete má 200 miliónov používateľov, nie je jedinou technológickou spoločnosťou, ktorá by mohla byť v konflikte s vnútroštátnymi orgánmi, okolo šifrovania informácií.

Ministerstvo spravodlivosti USA sa snažilo zasahovať do aktivít spoločnosti Apple.

Dokonca aplikácia WhatsApp bola počas roka 2016 v Brazílií niekoľkokrát zablokovaná potom, čo služba zasielania správ, vo vlastníctve spoločnosti Facebook, odmietla poskytnúť používateľské údaje orgánom činným v trestnom konaní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár