Zakladatel_najvacsieho_hedzoveho_fondu_sveta_analyzuje_ekonomiku_USA

Ray Dalio je zakladateľom spoločnosti Bridgewater, ktorá je najväčším hedžovým fondom na svete. V súčasnosti spravuje majetok v hodnote takmer $160 miliárd. Počas včerajšieho dňa na sociálnej sieti LinkedIn uverejnil správu o stave ekonomiky USA a situácia, ktorú opisuje, sa dá zhrnúť do jedného slova – drastická. Dalio vo svojom vyhlásení rozdelil ekonomiku USA na dve časti. Tie sa týkajú vrchných 40% a spodných 60% obyvateľstva krajiny.

Takýmto spôsobom chcel poukázať na skutočnosť, že pozitívne štatistiky a rastúce čísla na prvý pohľad svedčia o zdravej a rozvíjajúcej sa ekonomike. To však nie je všetko. Zdôrazňuje, že pod týmto pozláteným povrchom prebieha omnoho viac procesov, ktoré si vyžadujú našu pozornosť.

Súvisiace: Sú centrálni bankári ďalšími obetnými baránkami?

Štatistiky, ktoré spomína v súvislosti so spodnými 60% populácie Spojených štátov, sú vyslovene depresívne. Uvádzame niekoľko údajov z Daliovej správy:

  • Skutočné príjmy priemernej domácnosti v rámci spodných 60% populácie sú na rovnakej úrovni alebo mierne klesajú nepretržite od roku 1980 (pri vrchných 40% populácie, naopak, stúpajú).
  • Domácnosti radiace sa medzi vrchných 40% dnes disponujú desaťkrát vyšším majetkom ako tie, ktoré patria do spodných 60%. V roku 1980 sa jednalo o šesťnásobný rozdiel.
  • Iba približne jedna tretina domácností v spodných 60% dokáže usporiť časť svojho príjmu (v hotovosti či finančných aktívach).
  • Iba približne jedna tretina rodín v spodných 60% má vytvorené účty dôchodkového sporenia, na ktorých je v priemere uložených menej ako $20 000.
  • V rámci spodných 60% obyvateľstva sa od roku 2000 zvýšil počet prípadov predčasného úmrtia až o 20%. Najväčšími prispievateľmi k tomuto nárastu je smrť spôsobená drogami a otravou organizmu (dvakrát viac prípadov ako v roku 2000) a zvýšený počet samovrážd (až o vyše 50% viac prípadov ako v roku 2000).
  • Vrchných 40% populácie investovalo do vzdelania až štyrikrát viac ako spodných 60%.
    Priemerný príjem ľudí bez vysokoškolského titulu predstavuje iba polovicu výšky príjmu priemerného absolventa univerzity.
  • Rozvodovosť príslušníkov bielej rasy v strednom veku a bez vysokoškolského titulu sa od roku 1980 viac než zdvojnásobila. Stúpla z 11% až na 23%.
  • Počet bielych mužov v produktívnom veku a bez vysokoškolského titulu, ktorí nie sú súčasťou pracovnej sily, od roku 1980 stúpol zo 7% až na 15%.

Inými slovami, ekonomika Spojených štátov nie je zďaleka taká zdravá akou sa zdá byť na prvý pohľad. Dalio vo svojej správe tiež uvádza, že „napätie medzi dvoma časťami ekonomiky“ sa bude kvôli demografickým a technologickým zmenám naďalej „stupňovať počas nasledujúcich piatich až desiatich rokov“.

Aký dopad to však má na trhy? Spoločnosť Bridgewater sa v septembri zverila svojim klientom, že zvyšovanie úrokových sadzieb považuje za mylný krok Federálneho rezervného systému. Náznak tejto témy sa objavil aj v Daliovej správe. V istom bode sa totiž zmieňuje o tom, že „na základe priemerných štatistík považuje Federálny rezervný systém ekonomiku vo vzťahu k priemernému občanovi za oveľa zdravšiu akou je v skutočnosti.“

Súvisiace: Hedžové fondy upriamili pozornosť na kryptomeny

Dalio varuje, že takéto zaslepenie skreslenými číslami by mohlo povzbudiť Fed k uplatňovaniu „neprimeranej monetárnej politiky“. Dodáva: „Ekonomické, sociálne a politické následky hospodárskeho poklesu by mohli byť naozaj zničujúce. Keby som bol zodpovedný za rozhodovanie Federálneho rezervného systému, bral by som túto skutočnosť do úvahy a jednoznačne by som sa venoval ekonomike spodných 60% populácie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bridgewater

Facebook komentár