Od finančných trhov cez štátne dlhopisy až hocičo iné v dnešnej dobe, investori stále hľadajú nové možnosti príjmu. Je tu jedna oblasť ktorú by mali zvážiť a tou je ťažba zlata. S rastúcou hodnotou zlata, ťažobné spoločnosti lámu ziskové rekordy, napriek tomu ceny na burze trpia kvôli malému záujmu investorov. Riešenie pre obidve strany aj ťažobné spoločnosti aj investorov môžu byť dividendy, presnejšie dividendy zlata.

V Obrázku: Viac banských spolocnosti vypláca dividendy: “Predpokladané výnosy dividend banských spoločností na rok 2012” na 1 850 dolárov za uncu: 

Niekoľko najväčších producentov zlata, ktorý využívajú vysoké ceny zlata začali zdieľať časť ich profitov s akcionármi cez výplaty dividend. Podľa  „MineFund“ 13 najväčších producentov zlata očakáva vyplatiť tento rok približne 2 miliardy v dividendách, čo by bola najväčšia platba v histórii zlatých akcií. „The Financial Post“ tiež oznámilo že platby týchto dividend medziročne vzrástli o 75 percent, v porovnaní k 26 percentnému nárastu v roku 2010.

„Yamana Gold“ je jedna z mnohých veľkých banských spoločností ktorá oznámila zvýšenie príjmov, rozšírenie cash flow a rekordné príjmy. Na základe silnej súvahy spoločnosti, Yamana sa rozhodla zvýšiť ich dividendy druhí krát za rok na $0.20 za akciu. Počas diskusie o zvýšenom vyplácaní, CEO Peter Marrone za spoločnosť vyhlásil „pokračovanie sústredenia sa na dosiahnutie rastu v všetkých mierach, zvýšenie hodnôt akcií a vytáranie značného cash flow-u v treťom kvartáli“.

Posledné vyplácanie znamenalo 67 percentný nárast za posledných 12 mesiacov a druhé zvyšovanie počas roku.

Ostatné spoločnosti ako Newton Mining, zaviedli dividendu viazanú na zlato, čo znamená  že objem dividend ktoré akcionár dostane bude závislé  na priemernej cene zlata. Ak sa zvýšia ceny zlata, spoločnosť  zvýši výplaty investorom. Naopak, ak hodnota zlata klesne , klesne aj hodnota dividend.

Eldorado Gold“ prišlo tiež s podobnou politikou vyplácania dividend, cenou viazanou na hodnotu zlata. Ako znázorňuje graf nižšie, Eldorado predpokladá  že ich ďalšie vyplácanie dividend bude o 67 percent vyššie ako predošlý kvartál.

Barrick Gold“ oznámilo zvýšenie dividend v treťom kvartáli počas ich vyhlásenia o príjmoch. Počas posledných piatich rokov, spoločnosť zvýšila svoje dividendy o 170 percent na kvartálnej báze. Posledné dividendy spoločnosti s hodnotou $0.15 za akciu znamenali zvýšenie o 25 percent od predchádzajúceho kvartálu.

Barrick odhaduje v treťom kvartáli zvýšenie ich príjmov zo zlata o 55 percent na ročnej báze, spôsobenom tlakom firmy na zvýšenie zlata. Spoločnosť tvrdí že bude ponúkať jej akcionárom zvyšujúci sa príjem, a zároveň rozšíri svoje pôsobenie v Pueblo Viejo, Pascua-Lama a Nevade.

V Grafe: Rast dividend v sektore zlata – percentuálny rast dividend v treťom kvartáli 

Zatiaľ čo boli ceny akcií týchto spoločnosti zverejnené v roku 2011,kvôli zvyšovaniu dividend sa investorom oplatí počkať na zisky kým sa trh obráti. Dividendy  sú hotovostné stimuly pre investorov ktorý držia akcie spoločností a umožňujú im zúčastniť sa na rastúcich príjmoch. Páči sa nám táto myšlienka.

Veríme že akcie zlata budú  nakoniec odmenené rastúcim trhom s vyššou cenou zlata.  Zatiaľ čo investori  budú využívať príjem z rastúcej ceny zlata.

Zdroj: Global Investors

Facebook komentár