Zda-sa-ze-Bitcoinovy-boom-sa-v-Salvadore-oplatil

…Ako prvá kryptomenová krajina na svete vďaka veľkej stávke na Bitcoin stabilizuje svoje hospodárstvo, dokazuje, že kritici sa mýlia, a spláca svoj dlh…

Keď salvádorský prezident Nayib Bukele prijal kontroverzné rozhodnutie o tom, že virtuálna mena Bitcoin bude v jeho krajine zákonným platidlom, mnohí ľudia boli skeptickí a obávali sa potenciálnych rizík.

Bukele na sociálnej siete Twitter oznámil, že jeho krajina bude od 18. novembra 2022 každým dňom nakupovať jeden Bitcoin. Ako to je v roku 2023? Najnovšie správy zo Salvádoru naznačujú, že stávka vlády na kryptomeny sa vypláca.

Podľa ministra financií Alejandra Zelayu vláda úspešne splatila jeden z dvoch nesplatených dlhopisov v hodnote 800 miliónov dolárov. Tento krok pravdepodobne rozptýli obavy z možnej platobnej neschopnosti, ktoré sa rozšírili v súvislosti s prijatím Bitcoinu v krajine.

Zalaya túto pôvodnú správu oznámil 23. januára prostredníctvom Twitteru, čím zdôraznil odhodlanie vlády splniť svoje dlhové záväzky a dokázať, že skeptici sa mýlia. Bukele na Twitteri napísal: “Takže, práve sme v plnej výške zaplatili 800 miliónov dolárov plus úroky. Ale, samozrejme, takmer nikto o tom nepíše.”

Vláda stále dlhuje 367 miliónov dolárov plus úroky z ďalšieho dlhopisu, ktorého splatnosť je stanovená na január 2025, ale úspešné splatenie dlhopisu z roku 2023 je pozitívnym signálom pre finančnú stabilitu krajiny.

Táto stratégia sa spočiatku začala ako značne kontroverzná a veľa ľudí neverilo, že by sa to mohlo vyplatiť, avšak Bitcoin a mnohé aspekty trhu s aktívami založenými na technológií blockchain sa začali vylepšovať. Trh NFT spoločnosti Gamestop zaznamenal značný rozmach. Niektoré z najlepších NFT projektov na tejto platforme zaznamenali nárast objemu až o 21 446 %.

Podobne aj popredný startup NFT trhoviska Gameflip nedávno prekročil hranicu 900 000 dolárov, ktoré sa mu podarilo získať od retailových investorov v rámci aktívneho crowdfundingového získavania kapitálu. Stalo sa tak po ich oznámení o dosiahnutí 160 miliónov dolárov vo forme objemov na platforme začiatkom tohto mesiaca a množstve ďalších míľnikov.

Bitcoin ako zákonné platidlo v Salvádore

Malá stredoamerická krajina sa v roku 2021 dostala na titulky novín. Legislatíva vyžadovala, aby všetky podniky v krajine prijímali Bitcoin ako formu platby za tovar a služby, čím mu udelila rovnaký status ako tradičným fiat menám.

Chivo Wallet – peňaženka vytvorená salvádorskou vládou, uviedla, že 2,2 milióna Salvádorčanov sa stalo jej súčasťou len mesiac po tom, ako sa Bitcoin stal zákonným platidlom v krajine. Na podporu prijatia každý používateľ, ktorý si úspešne stiahol aplikáciu, okamžite dostal 30 dolárov vo forme virtuálnej meny Bitcoin. Do začiatku roka 2022 si aplikáciu stiahla približne polovica Salvádorčanov.

“Stavka na Bitcoin” sa stretla so zmiešanými reakciami medzinárodných organizácií a vlád, pričom mnohé z nich vyjadrili obavy z potenciálnych rizík, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s používaním kryptomeny. Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno vydal vyhlásenie k rozhodnutiu Salvádoru prijať Bitcoin ako zákonné platidlo, v ktorom varoval pred potenciálnymi rizikami spojenými s takýmto prijatím.

Hoci sa po prijatí Bitcoinu v Salvádore doteraz nevyskytli žiadne významné riziká, poznamenali, že je dôležité, aby boli orgány pri poskytovaní vládnej expozície voči digitálnym aktívam ostražité. Podľa vyhlásenia sú trhy s kryptomenami vo svojej podstate stále do veľkej miery špekulatívne a nepredvídateľné a malo by sa k nim pristupovať opatrne, aby salvádorské hospodárstvo bolo chránené pred potenciálnymi stratami.

MMF tiež vyzdvihol dôležitosť transparentnosti pri transakciách s kryptomenami a zdôraznil, že je nevyhnutné, aby regulačné orgány zabezpečili dodržiavanie zákonov a predpisov proti praniu špinavých peňazí. Salvádoru odporučil, aby vytvoril účinné regulačné rámce zamerané na zmiernenie rizík pre finančnú stabilitu spojených s používaním kryptomien.

Zdá sa, že Salvádor odporúčania MMF neodradili. V januári jeho kongres schválil zákon o digitálnych cenných papieroch, čím krajine otvoril cestu k získavaniu finančných prostriedkov prostredníctvom emisie prvého štátneho dlhopisu vo svete, založeného na technológií blockchaine. Zákon umožňuje využívať technológiu blockchain pri vydávaní, obchodovaní a zúčtovaní cenných papierov, čo poskytuje väčšiu efektívnosť a transparentnosť tohto procesu. Ďalší krok vpred pre krajinu by mohol potenciálne prilákať investície od technologicky zdatných investorov, ktorí hľadajú nové príležitosti na trhu s kryptomenami.

Prosperita Salvádoru v čase neistoty

Zatiaľ čo americký trh čelí neistote v súvislosti s bankovníctvom a všeobecnému poklesu amerických akcií, zdá sa, že stávka Salvádoru sa vypláca. Zatiaľ čo Salvádor začal nakupovať bitcoiny s výraznou prémiou oproti súčasnej cene, v júli 2022 oznámil aj nákup 80 bitcoinov za cenu okolo 19 000 dolárov.

Taktiež sa zaviazali, že od novembra 2022 budú nakupovať jeden Bitcoin denne, a to každý deň. V tom čase bola cena Bitcoinu pod úrovňou 16 000 dolárov. Odvtedy uplynulo zhruba 126 dní, čo znamená, že spoločnosť napriek kontroverzii stále nalieva do digitálnej meny milióny, z ktorých väčšina bola s veľkou zľavou v rámci jej súčasnej ceny na hodnote viac ako 26 000 dolárov.

 

Zdroj: CNBC, Yahoo

 

Facebook komentár