Môže to byť pravda?

Americké ministerstvo financií oznámilo, že vo fiškálnom roku 2013, ktorý skončil 30. septembra 2013, dlh americkej vlády dosiahol hodnotu 680 miliárd dolárov- najmenší rozpočtový deficit za 5 rokov.

Mali by sme to považovať za dobrú správu? Nie, je to len kalenie vody ako Vám vysvetlím v nasledujúcich riadkoch. Drvivá väčšina ľudí sa domnieva, že tohtoročný deficit, ktorý je menší ako 1 bilión dolárov je vlastne dobrou správou. Zabudli však na to, že bez ohľadu ako sa na to budeme pozerať, akýkoľvek vládny dlh či už malý alebo veľký, pridáva iba ďaľšiu časť k väčšiemu problému, ktorý máme na stole- náš obrovský národný dlh.

Postavme sa k tomu priamo: rozpočtový deficit koniec koncov znamená, že vláda minie viac peňazí ako pritečie do štátnej kasy. A odkiaľ pochádzajú tieto extra peniaze, ktoré vláda míňa? Odpoveď je jasná: vláda si ich požičia. A výsledkom toho je, že dlh neustále rastie.

Náš národný dlh sa významne zvýšil v posledných rokoch. Na začiatku roku 2008 bol dlh americkej vlády 9,2 bilióna dolárov. Dnes je na úrovni viac ako 17 biliónov dolárov. (zdroj: webová stránka Ministerstva Financií) To predstavuje nárast 85% celkového dlhu iba v priebehu pár rokov.

( Súvisiace: VIDEO: Zobrazenie amerického dlhového stropu vo vizualizácií )

Osobne si myslím, že vládny dlh bude dvakrát taký väčší….nie 17 biliónov ale 34 biliónov dolárov.

A prečo som taký negativistický čo sa týka vládneho dlhu? Som skeptický, pretože neverím tohtoročným číslam, ktoré vychádzajú z vládnych výdavkov. Dovoľte mi, aby som to vysvetlil…

Vo fiškálnom roku 2013 platila americká vláda úrok 415 miliárd dolárov z celkového vládneho dlhu. Vo fiškálnom roku 2012 boli úroky 359,2 miliardy dolárov. To znamená, že splátky úrokov narástli takmer o 16%. Čím viac rastie dlh, tým viac rastú aj platby za úvery.

Má to ale jeden háčik. Úrokové sadzby sú umelo udržiavané na nízkych hodnotách. FED nakupuje vládne dlhopisy so splatnosťou do jedného roka novými peniazmi, ktoré tlačí. Takýto postup je podvod, v najlepšom prípade aj Ponziho schéma. Ak by vláda platila úroky z dlhu rovnako ako platila posledných 30 rokov, ročné náklady na obsluhu dlhu by boli na úrovni 1 bilióna dolárov.

Ale to nie je všetko…

Mestá naprieč USA zápasia s tým ako vybalansovať ich rozpočtový deficit. A zlyhávajú. Mestá ako Detroit a iné v Kalifornii podali návrh na konkurz. Očakávam, že tento trend bude pokračovať. Je tu predpoklad, že do toho bude vstupovať americká vláda a bude mestá zachraňovať.

( Súvisiace: 10 najzadĺženejších krajín na svete )

Potom je tu problém so študentskými pôžičkami, ktoré prekročili hodnotu 1 bilióna dolárov. Zvýšená početnosť neskorých platieb za študentské pôžičky, ktorých väčšina z nich je podporovaná vládou, je tiež veľké riziko.

Ďalej je tu Obamacare. Čítal som nespočetné množstvo rôznych správ na tému „skutočná“ cena Obamacare, ale stále nemôžem povedať presné číslo. Ak je však Obamacare odrazovým mostíkom k sociálnej zdravotnej starostlivosti ako mnohí ľudia naznačujú, cena za tento program by mohla omnoho väčšia ako odhady, do ktorých som mal možnosť nahliadnuť. Berúc v úvahu starnúcu populáciu, ktorá je čoraz viac závislá na sociálnom zabezpečení a viac chudobných ľudí, ktorí potrebujú pomoc od vlády viac ako nikdy predtým, máme pred sebou ozajstné rozpočtové problémy.

Ak sa to, čo som uviedol v predchádzajúcich riadkoch stane skutočnosťou, zahraniční veritelia by mohli povedať „dajte nám späť naše peniaze“ a to je bod kedy by musel FED kúpiť celý nový americký dlh. Národný dlh je niečo čoho by sme sa mali obávať.

Michaelove osobné poznámky:

Federálny výbor pre otvorený trh sa tento týždeň rozhodol ponechať bežať kvantitatívne uvoľňovanie. FED to komentoval takto: „Pre podporu ďaľšieho pokroku na ceste k maximálnej zamestnanosti a cenovej stability, Výbor dnes potvrdil svoj názor, že aktuálne nastavenie ekonomiky bude aj naďalej vhdoné počas nasledovného obdobia, keď sa ukončí nákup aktív a ekonomické oživenie sa posilní.“(zdroj: FED, 30. Október 2013)

Som jeden z tých ekonómov, ktorý verí, že čím dlhšie bude toto pokračovať, tým väčšie problémy budeme vidieť v budúcnosti. Zahráva sa FED s ohňom?

Už je to takmer 5 rokov čo FED predstavil nápad kvantitatívneho uvoľňovania v americkej ekonomike. Cieľom bolo stimulovať ekonomiku a pomôcť priemernému človeku, ktorý  koniec koncov stratil prácu a svoj dom.

Stalo sa to?

Je to jasné: kvantitatívne uvoľňovanie a menová politika, ktorú FED zaviedol sa nedostali dolu až k priemernému Američanovi. Ale pomáhajú veľkým bankám: môžeme sledovať ako rastú ich zisky od roku 2009, zatiaľ čo priemerný spotrebiteľ sleduje ako jeho mzdy klesajú. Tí, ktorí sa blížia k odchodu do dôchodku, sú nútení zostať dlhšie v práci alebo prehodnotiť ďaľšie možnosti, pretože ich úspory sú buď vyčerpané alebo nedostatočné.

( Súvisiace: Čína verzus USA: krátke ekonomické porovnanie )

Taktiež môžme sledovať ako klesá spotrebiteľská dôvera. Je to presný opak toho, čo sa malo kvantitatívnym uvoľňovaním dosiahnuť. V týždni končiacom dňa 27.10.2013 spotrebiteľský index Bloomberg poklesol na najnižšiu úroveň za viac ako rok. Tento index sledujúci spotrebiteľskú dôveru sa nachádzal na hodnote  -37,6.  Prepadol sa z hodnoty -29,4 mesiac predtým.(zdroj: FED, 31. Október 2013)

Ekonómia 101 naznačuje, že ak je dostatok peňazí na trhu znamená to infláciu. FED tomuto napomáhal skrz kvantitatívne uvoľňovanie a tým, že drží úrokové sadzby na minime. Zoberte si tento príklad: len za posledných pár rokov vytlačil FED viac ako 3 bilióny dolárov nových peňazí doslova z ničoho a v tomto pokračuje tempom 85 miliárd dolárov mesačne.

A pomaly začíname videť ako sa inflácia vkráda do americkej ekonomiky. Nezabúdajme na to, že toto oficiálne čísla neukazujú, ale ak sa spýtate človeka čo nakupuje odpovie Vám, ako tovary a služby dražejú.

Napriek tomu počúvam ako väčšina ľudí vraví, že mocní sa vyjadrujú proti nákupu zlata. Hovoria, že žltý kov už viac nedrží hodnotu a je neužitočný. Môže byť užitočný proti inflácií, avšak momentálne nemáme žiadnu hovoria „oficiálne“ údaje. Naneštastie väčšina ľudí zabúda, že FED stále tlačí peniaze a ukončenie je zdá sa v nedohľadne.

FED sa zahráva s ohňom a dúfa, že sa nespáli. Toto všetko ma uisťuje v tom, že zlato bude ďalej rásť a americký dolár naopak klesať. 

Preložil: Ivan Schwandtner

Zdroj: Profitconfidential

Facebook komentár