Rozdiel v ziskov spoločností v USA a v Európe dosahuje najväčšiu úroveň za posledných 25 rokov, ako poznamenala UBS, ktorá predpovedá, že zisky v Európe by do troch rokov mali dosiahnuť na predkrízové maximá.

Zisk na akciu (EPS) pre európske spoločnosti je o 25 percent nižší, ako ich vrchol v roku 2007, zatiaľ čo zisky v USA sú o 20 percent vyššie ako v roku 2007(taktiež maximum).

Karen Olney, analytik z banky UBS s odkazom na európske akcie povedal: “Pripravujeme sa na dôsledky rastu ziskov.”

Podľa neho môžu európske podniky dosiahnuť úrovne maxím zisku v roku 2016, aj cez to, keď niektorí medvedí (zameraný na pokles) ekonómovia predpovedajú stagnáciu eurozóny v japonskom štýle.

V jeho poznámke pre klientov ďalej poznamenal: “Zatiaľ čo existujú riziká, dosiahnutie našich odporúčaní nemusí byť tak náročné, ako si niektorí myslia.”

UBS predpovedá 3-percentný rastu zisku pre tento rok, v európskom akciovom indexe STOXX 600 a potom 8 percent v priemere na roky 2014, 2015 a 2016. Priemerný trend rast EPS v tomto indexe je na úrovni 6 percent.

Olney poukazuje na to, že tento kontinent od roku 2010 zažil nulový rast zisku na akciu, a to predovšetkým preto, že 60 percent trhu aktuálne dosahuje pokles ziskov. Takže, možné zlepšenie európske hospodárskeho pozadia, može ponúknuť týmto spoločnostiam schopnosť prekvapiť.

Olney povedal: “Nemyslíme si, že je to tak veľký problém … zárobky sa od roku 2010 nepohli a ich zisky rástli najpomalšie od roku 1970.”

Ukazovateľ pomeru cien voči ziskom (kľúčový nástroj pre investorov) sa u akciového indexu STOXX 600 za 12 mesiacov zvýšil na 12,3-násobok ziskov, od 9,6-násobku.  Rally na akciových trhoch v Európe nasledovala po minuloročných komentárov od prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, čím upokojil volatilitu so sľubom, že vykoná “čokoľvek” pre zachovanie meny euro.

Ale UBS predpovedá, že zisky tento rozdiel doháňajú a nadväzujúci rast na trhoch môže tento pomer znížiť späť na 8,8-násobok zisku, čím európske akcie budú vyzerať vhodné investovanie pre investorov. Na tejto úrovni by európske akcie dosiahli 35 percentnej zľavy z ich dlhodobejšieho priemeru.

Zdroj: WSJ

Facebook komentár