Ako sa bude dariť ekonomike v roku 2021.

Ako sa bude dariť ekonomike v roku 2021.

Je lákavé myslieť si, že po roku 2020 sa ekonomika čoskoro vráti do starých koľají. Ale na to je ešte ďaleko: Američania neutrácajú toľko, koľko utrácali. Milióny ľudí zostávajú nezamestnaní. Pre ekonomiku, ktorá je postavenou na spotrebných výdavkoch, je to obrovský problém.

Oživenie a návrat do klasického verejného života závisí od zavedenia vakcíny proti koronavírusom. Väčšina Američanov v roku 2021 naočkovaných byť nemôže, čo však znamená, že pre mnoho domácností sa život takmer nezmení, pretože ľudia budú môcť aj naďalej pracovať z domu a niektoré školy, aj tak zostanú zatvorené.

Tieto obmedzenia zamerané na spomalenie šírenia majú výrazný vplyv na spotrebiteľské výdavky, ktoré riadia zhruba dve tretiny americkej ekonomiky. Dôvod je jednoduchý: ak väčšina zostanete doma, minú aj menej finačných prostriedkov.

Pre celkové hospodárstvo to pravdepodobne znamená pomalšiu stagnáciu pred veľkým návratom k normálu, v ktorý dúfame po dostatočnom rozdistribuovaní vakcíny.

Index s označením “Back-to-normal” od spoločností CNN a Moody’s Analytics sa v posledných týždňoch znížil a v súčasnosti dosahuje 74%. Vrchol dosiahol na minimálnej úrovni 80% v októbri a potom sa vrátil späť.

Simon MacAdam, ktorý je hlavným ekonómom v spoločnosti Capital Economics predpokladá, že oslabená ekonomická aktivita bude pokračovať aj v prvom štvrťroku 2021.

Podľa Jamesa Pomeroya a Henryho Warda, analytikov z banky HSBC, dokonca aj tí, ktorí mali to šťastie, že v tejto kríze zostali zamestnaní, svoje úspory skôr zvýšili ako by ich utrácali.

V poznámke pre klientov uviedli, že viac výdavkov popri očkovaní by mohlo „odblokovať vlnu znovuotvorenia a obnovenie dopytu po službách bude kľúčovou hnacou silou celosvetovej ekonomiky v roku 2021.“

Prebiehajúca kríza pracovných miest

Jedná sa o náročnú situáciu: Americká ekonomika sa nedokáže zotaviť bez podpory zdravých spotrebiteľských výdavkov, avšak ľudia nebudú a nemôžu minúť všetku svoju hotovosť, uprostred krízy pracovných miest.

Milióny zamestnancov prišli v pandémii o obživu, kvôli čomu sú odkázaní na vládnu pomoc pri získavaní peňazí. A mnoho ďalších čelilo zníženiu platov alebo odpracovaných hodín.

Podľa ministerstva práce, v týždni končiacom sa 19. decembra už viac ako 19 miliónov Američanov dostalo určitú formu federálnych výhod. To znamená, že viac ako 19 miliónov ľudí sa nemôže plne podieľať na ekonomike a určite nemôže míňať viac peňazí.

Čo je ešte horšie, obnova pracovných miest sa v decembri po mesiacoch spomalenia, zastavila.

USA v priebehu minulého mesiaca zaznamenali stratu 140 000 pracovných miest , čo bolo spôsobené prudkým poklesom v pohostinskom priemysle, pretože reštaurácie a bary sa opäť zatvárajú, aby dodržali opatrenia obmedzovanie šírení vírusov.

Súvisiace:
Dubaj okrem vakcíny Sinopharm obyvateľom ponúka zadarmo aj vakcínu Pfizer-BioNTech
Graf: Ako klesli tržby reštaurácií, aj napriek prudkému rastu predajov a rozvozu

A čo je ešte horšie, všetky pracovné miesta stratené v priebehu minulého mesiaca zastávali ženy.

Aj keď nezamestnaní dostanú určitú podporu prostredníctvom nedávno podpísaného druhého stimulačného balíka, ktorý rozširuje programy špecifické pre pandémiu a štátny príspevok pridáva 300 dolárov týždenne, kríza prirodzene má jednoznačný vplyv v spotrebiteľských výdavkoch, čo následne spomaľuje oživenie.

Preto je pre prichádzajúcu administratívu tak dôležité zvládnuť krízu na trhu práce.

Zvolený prezident Joe Biden sľúbil, že vytvorí nové pracovné miesta a nezamestnaným pomôže ďalším stimulom. Avšak trápenie vo Washingtone po násilí na vrchu Capitol Hill a obnovenom úsilí o odvolanie prezidenta Donalda Trumpa by mohlo skôr podnietiť viac straníckych sporov, ako dostať zákonodarcov na rovnakú stránku o ekonomike.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, WSJ

Facebook komentár