Ačkoliv zlatá cihla může být komodita i měna zároveň, poslední dobou se stává světovou měnou číslo jedna, jakožto odraz nedůvěry v nepodložený papír. To je zřejmé z toho, že cena zlata stoupla nejvýše za celou historii nejen v amerických dolarech ($1249 v pátek) ale téměř v každé světové měně. To jsem popisoval ve svém článku

David Rosenberg, přední ekonom a stratég Gluskin Sheff & Associates, sdílí můj entusiasmus vůči “barbarské relikvii”, jak bylo zlato dříve popisováno. “Mě v krátkodobém horizontu zajímá, že zlato je překoupené a je zralé na pád; ale, narozdíl od cenných papírů, zlato je dlouhodobý býčí trh, což znamená že při pádech je třeba nakupovat. Zlato může spadnout až na $1130 za unci a trend to nepřeruší.”

A tady je zajímavá část jeho analýzy: “A teď k věci, dlouhé býčí trhy zpravidla končí parabolickými pády a tomu se ještě zdaleka neblížíme – podívejte se na graf níže na to, jak se v minulosti pohybovala dlouhodobá maxima a minima u různých druhů instrumentů a řekněte, jestli je zlato bublina. Ani náhodou. A, jak už jsme říkali, pokud by centrální banky chtěly zajistit zlatem svoje příslušné peněžní agregáty, cena zlata by stoupla na $3000 za unci.”

Rosenberg uzavírá: “Věřte tomu nebo ne, $3000 za unci zlata může být ještě střízlivá předpověď. Pokud cena zlata k světovému HDP by měla být stejná jako před deseti lety, vyskočilo by zlato na $5300 za unci. Nebo ještě lépe, kdyby se vztah mezi zlatem a M3 měl vrátit zpátky ke svému stavu z roku 1990, šlo by zlato až na $5700 za unci. Opatrnější předpoveď by zlato umístila pouze na úroveň CPI, a návrat k dřívějšímu maximu by slibovalo maximum $2300 – to je jen dvojnásobek co dnes. Možná bude rozhodující poměr mezi zlatem a M1, a i pak půjde zlato na $3100 za unci za předpokladu, že se vrátí dřívější maxima.”

A z druhé strany rybníka David Fuller dodává: “Můj odhad je, že zlato časově není ještě za polovinou svého býčího trhu. Ale tohle určitě není spolehlivá předpověď. Já tvrdím, že většina dlouhodobých předpovědí je extrémě nepřesná, včetně mého, a zakládají se téměř výlučně na extrapolacích trendu. Moje dlouhodobá předpověď je založena na délce předcházejícího medvědího trhu (21 let) a dřívějších dlouhodobých komoditních cyklech. A pak je tu také dechberoucí a bezprecedenční tisknutí papírových peněz všemi státy a centrálními bankami.”

Zlato by však mělo být nakupováno jen když klesá, což je čas od času nevyhnutelné, když je krátkodobě překoupené, jako je nyní.

“Navíc, zůstává otevřená možnost dalších prodejů zlatých cihel MMF. Cyklicky, sezóní okénko velkých zisků na zlatě se začíná zavírat. Informovaní pozorovatelé zlatého cyklu vědí, že vrchol v roce 2008 nastal v březnu a v roce 2006 v květnu. Nakonec, největší dlouhodobá hrozba zlatému býčímu trendu budou větší úrokové sazby. Dalo by se říct, že zlato je drahé na šperky a průmyslové využití, což je pravda, ale investiční poptávka je a bude zásadí proměnnou jak dnes tak i v budoucnu. Alespoň pokud tento dlouhodobý býčí trh trvá.” řekl Fuller.

Zdroj: InvestmentPostCards

Preložil: Martin Eliasek

Facebook komentár