Nová analýza čínskych médií naznačuje, že krajina je stále nepriateľskejšia k demokratickým myšlienkam napriek nádejam, že nedávno ohlásené reformy signalizujú cestu smerom k väčšej otvorenosti a pokroku.

Podľa analýzy Qian Gang-a (popredný čínsky žurnalista) za posledný rok čínske média pozostávajúce z médií prevádzkovaných štátom a nezávislých médií kontrolovaných štátom, zvýšili útoky na demokratické koncepty. 

Tento trend indikuje rastúcu antireformnú politickú klímu a naznačuje zvýšený výskyt cenzúry a redakčných zásahov komunistickej strany.

Pri analýze použil Gang čínsky vyhľadávač Baidu, na zistenie kľúčových politických termínov v čínskych správach a článkoch. Gang rozdelil termíny do červenej a modrej skupiny, teda medzi tie, s ktorými Komunistická strana súhlasí (červená skupina) a tie, ktoré sú citlivé alebo komunistickou stranou zakázané (modrá skupina).

Termíny červenej skupiny zahŕňajú slová ako „politická civilizácia“, „demokracia jednej strany“, „Mao Zedong Thought“ (frázy používané stranou a médiami odkazujúce na komunistickú ideológiu revolucionára Mao Ce-Tunga). Modré časť zahrňuje termíny ako „deľba moci“, „privatizácia armády“, „ústavnosť“, „univerzálne hodnoty“.

Gang zistil, že v roku 2013 nastal obrovský nárast pozitívnych príbehov, ktoré obsahovali termíny červenej skupiny avšak aj negatívnych článkov obsahujúce termíny modrej skupiny.

V roku 2012 zaznamenal 150 spravodajských článkov obsahujúcich termín „ univerzálne hodnoty“ v titulku, z toho 78% bolo považovaných za pozitívne články. V roku 2013 to bolo 500 článkov avšak 84% z nich bolo považovaných za negatívne.
Podobný jav možno sledovať aj pri pojme „ústavnosť“.

V roku 2012 zaznamenali 400 článkov o ústavnosti všetky pozitívne. V roku 2013 ich už bolo s rovnakou témou 1200, 86% z nich bolo označených ako negatívne.

Tieto drastické zmeny z roka na rok signalizujú posuny v politickej klíme. Nie je ťažké uhádnuť kto ma na starosti poplatky. Veterán čínsky novinár Paul Mooney nás upozornil na mieniacu sa klímu v novembri, začala s oficiálnym zvolením čínskeho prezidenta Xi –Jinpinga.

„Za vlády Xi Jinpinga nastal obrovský odpor proti ústavnosti,“ tvrdil sám Money. „ Vidíme časté komentáre a pripomienky úradníkov odsudzujúce ústavnosť „

Kvôli strachu z destabilizácie sa strana snažila posilniť svoju priľnavosť na verejnom rozhovore. 17. októbra  the Peoples Daily , oficiálny orgán strany, publikoval esej, ktorý kritizoval koncepciu univerzálnych hodnôt a ústavnej demokracie. Síce to môže vyzerať ako búda, avšak článok útočí na čínske reformy- rana pre každého kto si myslí, že Čína smeruje k väčšej otvorenosti.
Strana dokonca vzkriesila dávne pojmy z maoistickej éry. Výraz „Mao Zedong Thought“, ktorý Gang nazval ako meter pre čínsku politiku, ktorého používanie za posledný rok narástlo. Pred Jinpingovým vzostupom maoistická ideológia upadla do nemilosti. Zdá sa, že po jeho nástupe sa opäť vracia na scénu.

Ak majú zmeny v médiách nejakú výpovednú hodnotu, tak sa Čína môže v budúcnosti stať oveľa nepriateľskejšou k západným myslienkam.

Preložil: Jozef Zoričák

Zdroj: China Media Project

Facebook komentár