Akonáhle bol predaj jeho firmy v roku 2012 vyhlásený, Mike Zhang, ktorý bol sotva nad zákonom stanovenou vekovou hranicou, už počas tej doby začal dostávať záplavu telefonátov.

Správcovia peňazí od niektorých z najväčších firiem z Wall Street – vrátane Goldman Sachs, Merrill Lynch a Credit Suisse začali naháňať čerstvo vytvoreného milionára. Niektorí mu dokonca v snahe nalákať ho posielali dary.

Ale Zhang, ktorý ma teraz 23 rokov ich odmietal.

Zhang sa namiesto toho sa obrátil na Andrewa Palmera, konateľa spoločnosti Bel Air Investment Advisors. Títo dvaja sa stretli na jednej akcii v lete roka 2011, kde Zhang bol poctený získaním ocenenia za jeho úspech ako zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Airsoft Megastore – on-line obchodu tzv realistických zbraní  plastových guličiek používaných v simulácií bojových súťaží, známych ako airsoft hry. Je to niečo ako paintball.

Túto spoločnosť spoločnosť založil v roku 2004, keď mu bolo iba 14 rokov, po návrate z výletu na návšteve u príbuzných v Číne. Zhang zistil, že airsoftové zbrane v Číne predávajú za oveľa menej, než tomu bolo v USA, čím presvedčil svojich rodičov, aby ho nechali dovážať výrobky z Číny a predávať ich on-line.

( Súvisiace: Nová generácia najúspešnejších mladých ľudí, ktorí nedokončili vysokú školu )

Potom, čo  v roku 2008 absolvoval strednú školu, Zhang navštevoval po dobu niekoľkých mesiacov University of California-Berkeley, než sa odtiaľ rozhodol odísť, aby viedol jeho biznis na plný úväzok. Keď predal firmu inému podnikateľovi, generoval viac než 20 miliónov dolárov vo forme ročných príjmov.

Hoci keď sa prvýkrát stretol Palmer so Zhang-om nemal moc veľa peňazí na investície, mladý podnikateľ ocenil záujem Palmera v jeho spoločnosť a poradenstve. A v čase keď sa udiaľ tento predaj, Zhang povedal, že Palmer sa stal “dôveryhodným poradcom.” Takže začiatkom minulého roka, Palmer pomohol Zhang-ovi použiť malý kus svojho nového bohatstvo, s cieľom založiť inú spoločnosť. Palmer bude spravovať zvyšok jeho aktív – zhruba 10 miliónov dolárov.

Bel Air, ktorá primárne spravuje peniaze veľmi bohatých jednotlivcov v poslednej dobe získala nových klientov, ako sú Zhang : mladých, novovytvorených milionárov zo sektora technológií.

Darrell Krasnoff, ktorý je taktiež generálnym riaditeľom v Bel Air povedal: “Majú tendenciu sa viac zapájať do projektov, ktorým sa zaoberajú a zaujímajú sa viac o detaily, ako naší typický klienti,” … “Prichádzajú k nám s veľa otázkami a keďže chcú vedieť viac, ponúkame im veľké množstvom informácií. Ukazujeme im viac dát, grafov a grafiky toho, čo je všetko potencionálne vyhodné.”

A do čoho teda títo klienti investujú? Väčšinou akcie. Ale mladší klienti spoločnosti Bel Air prenietňujú značnú časť do rizikovejších alternatívnych investícií, ako sú hedžeové fondy, komanditné spoločností a nehnuteľnosti, ako aj aktíva bezpečnejších aktív, ktoré generujú určité príjmy, ako sú dlhopisy. Inými slovami ich portfóliá sú rôznorodé.

Títo podnikatelia taktiež radi investujú 10% až 15% svojich voľných aktív do svojich vlastných podnikov alebo iných začínajúcich podnikov.

“Títo mladí, úspešní klienti sú mierne iný, keďže podľa Krasnoffa majú novú mentalitu: veľmi málo z nich predáva svoje firmy a nodchádza do dôchodku. Väčšinu času takmer okamžite trávia na ich ďalšom projekte.”

Za týmto účelom, Zhang nedávno vytvoril softvér RetailOps.com, ktorý pomôže spoločnostiam internetovým služieb fungovať efektívnejšie.

( Súvisiace: Denné návyky bohatých ľudí )

Ale nie všetci mladí podnikatelia hľadajú tradičných finančných poradcov, ktoré im pomôžu spravovať svoje peniaze. Rastúci počet z nich sa taktiež spolieha na služby s koreňmi v technologickom svete.

Wealthfront, ktorý CNN v minulom roku menovala ako jednu z 15. najlepších finančných aplikácií a webov, je najrýchlejšie rastúcim on-line finančným poradcom. Ich aktíva bobtnajú z menej, ako 100 miliónov dolárov na začiatku roka 2013, na viac ako 650 miliónov dolárov dnes.

Takmer 60% zákazníkov Wealthfrontu sú vo veku do 35 rokov a mnohí z nich sú v Silicon Valley. Ich klienti sú zamestnanci Top zamestnávateľov vplyvných technologických firiem: Google, Facebook, LinkedIn, Microsoft, Twitter, eBay, Amazon a Apple.
V priemere títo mladší zákazníci Wealthfront majú účty o veľkosti necelých 100 000 dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Wealthfront Adam Nash povedal: “Sú to ľudia, ktorí vyrástli na počítačoch, majú skúsenosti so softvérom a majú veľa bohatstva, pretože ich spoločnosti rastú s nimi,” … “Toto sa mi páči na tomto investičnom systéme, ktorý je zautomatizovaný, čím môžu stráviť viac času na tom, čo im záleží najviac.”

Nash, ktorý má technické vzdelanie, je často pozývaný technologickými spoločnosťami, aby im radil o tom, ako by ich zamestnanci spravovali svoje osobné financie.

On najprv uverejnil rozhovor na LinkedIn – jeden mesiac pred tým, než išla jeho firma na verejnosť. Tesne pred jej IPO vlani v októbri vydal prezentácie pre verejnosť na Twitteri. Nash v nej zahŕňal témy ohľadom finančných teórií rastu. Zdôrazňoval najmä to, čo je potrebné na dosiahnutie úspechu dlhodobého investovania.

( Súvisiace: 15 Bohatých a Slávnych – Bývalých Bezdomovcov )

Nash ďalej povedal: “Nie je to tak, že deti milénia neveria v akciový trh, ale … oni si nemyslia, že je to cesta, ako poraziť trh,” … “Sú to vlastne celkom realistický vo svojich očakávaniach. Vedia, že trh ide v priebehu času hore, ale takisto by mohli zažiť aj prepady. To je dôvod, prečo sa im páči myšlienka pasívnych, diverzifikovaných investícií.”

Zhang súhlasil. Povedal, že sa nesnaží žiť z peňazí, ktoré má z predaja jeho spoločnosti.

Dúfa, že jeho investícia bude konzervatívne rásť a že radšej bude tráviť viac času prácou na svojom poslednom star-upe, než aby mal starosti ohľadom každodenných výkyvov na akciovom trhu.

Zdroj: BusinessWeek, WSJ

Facebook komentár