Bill-Gates-Superbohati-by-mali-platit-vyssie-dane

Bill Gates chce, aby mimoriadne bohatí ľudia platili vyššie dane a v súčasnosti s tým súhlasí čoraz viac miliardárov.

Spoluzakladateľ Microsoftu minulý rok na svojom výročnom fóre “Ask Me Anything” v rámci diskusného fóra Reddit povedal, že je “prekvapený”, že sa dane pre bohatých nezvýšili na vyššie úrovne.

V priebehu tohto týždňa Gates zdvojnásobil svoje výzvy pre zdanenie bohatých v diskusii v rámci Svetového ekonomického fóra v Davose. Taktiež povedal, že najbohatšie krajiny by mali venovať viac peňazí rozvojovým krajinám, aby pomohli vyrovnať nerovnosť.

Ďalej uviedol: “Tí, ktorí majú najviac – či už sú to krajiny, spoločnosti alebo jednotlivci – mali by byť tlačení k väčšej štedrosti.”

Zdá sa, že s tým súhlasia aj ostatní, keďže viac ako 250 ultra-bohatých jednotlivcov podpísalo otvorený list, v ktorom vyzývajú svetových lídrov, aby zaviedli daň z bohatstva.

V liste sa píše: “Naša žiadosť je jednoduchá: žiadame vás, aby ste nás, najbohatších členov spoločnosti, zdanili.“ Taktiež v ňom uvádza, že zdanenie superbohatých ľudí “nezasiahne” ich deti ani “zásadne nezmení” ich životnú úroveň.

Medzi signatármi otvoreného listu je aj Abigail Disneyová, ktorej starý otec Roy O. Disney spoluzakladal spoločnosť Walt Disney Company. Patrí k nim aj herec zo seriálu “Nástupníctvo” Brian Cox a Valerie Rockefellerová z rodiny Rockefellerovcov.

V liste sa píše: “Ak volení predstavitelia popredných svetových ekonomík nepodniknú kroky na riešenie dramatického nárastu ekonomickej nerovnosti, dôsledky pre spoločnosť budú naďalej katastrofálne.”

Spolu s listom bola zverejnená aj správa v rámci kampane “Hrdí na to, že platíme viac”, ktorú pripravili organizácie Patriotic Millionaires, Patriotic Millionaires UK, TaxMeNow, Millionaires For Humanity a charitatívna organizácia Oxfam.

Správa obsahuje list, ktorý napísala Abigail Disneyová a v ktorom píše, že “sa mýlila”, keď sama lietala súkromným Boeingom 737 svojej rodiny na cestách z Kalifornie do New Yorku.

Dedička spoločnosti Disney uviedla: “Odvtedy som sa vzdala súkromného lietania a v snahe chrániť životné prostredie som svoje zvyky upravila.”

Čiastočne taktiež obvinila vrchné 1 % z toho, že prispievajú k zmene klímy v dôsledku svojich “súkromných lietadiel, superjácht, helikoptér a (pre pár šťastlivcov) súkromných vesmírnych rakiet”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI

Facebook komentár