Brene Brown nikdy nečakala, že sa raz stane populárnou.

Ale jej prednáška na tému „Sila zraniteľnosti“ všetko zmenila. Téma rezonovala a ona sa stala hviezdou večera.

Dnes jej vystúpenie má takmer 10 miliónov zobrazení.

Brene Brown nikdy nenapadlo, že bude raz na očiach verejnosti. Dnes jej najobľúbenejší TED talk má takmer 10 miliónov zobrazení.

Brown ako výskumná pracovníčka na Univerzite v Houston hovorila o tom, aké dôležité je byť zraniteľným – v práci aj v živote. Dáva vám to odvahu a vyžaduje, aby ostatní ľudia boli tiež autentickí. Iróniou je, že sama mala ťažké obdobie čeliť publicite a občas aj kritike.

Brown zdieľala na nedávnej konferencii Behance 99u, že prijala rozkazy od svojho terapeuta a manžela nečítať komentáre. Akonáhle diskusia TED prebiehala online, ona naďalej reagovala na komentáre.

Napriek všetkej chvále, ktorú dostala, nebola imúnna voči ostrými slovami od kritikov. Niektoré z pripomienok útočili na štýl prezentácie alebo na jej vzhľad, iné na spôsob prejavu. Ona na to zareagovala 8-hodinovým sledovaním Downtown Abby, aby očistila svoju myseľ od všetkého. Priznáva, že kritiky sa zbavila spomienkou na citát od Theodore Roosevelt:

 „Dôležitou osobou nie je kritik, ani ten, kto poukazuje na iných, keď sa potknú. Zásluha patrí tomu, kto je vlastne v aréne, ktorého tvár je poznačená prachom, potom a krvou. Ktorý sa snaží statočne, spraví si chyby a neuspokojí sa, pretože neexistuje žiadna snaha bez chýb a nedostatkov. Kto sa vlastne snaží konať skutky, pozná veľké nadšenie a oddanosť, venuje sa prospešnej veci a najlepšie pozná slávu vďaka vysokému pracovnému nasadeniu. Ktorý v najhoršom prípade, keď zlyhá, robí to iba pri trvalom vzdorovaní; takže jeho miesto by nesmelo byť nikdy vedľa bojazlivých duší, ktoré nepoznali víťazstvo ani porážku.“

Úspešní ľudia sú ochotní riskovať. Je to jediný spôsob, ako dosiahnuť niečo hodnotné. Ale „v prípade, že sa chystáte ukázať sa a byť videní, je tu ešte jedna vec,“ povedala Brown. „Dostanete kopanec do zadku.“
 

Ak sa chystáte „do arény,“ musíte si uvedomiť, aké sú vaše skutočné hodnoty. „Ak odvaha je hodnota, ktorú máme, je to dôsledkom niečoho,“ hovorí Brown.

Keď vojdete do arény, musíte očakávať niekoľko vecí:

strach
pochybnosť o sebe
prirovnávanie
úzkosť
neistotu.

Miesto vyhýbania sa kritikov môžete očakávať, že oni budú sedieť práve v prednej rade. Potom ich zmapujte, všímajte si, čo sa idú pýtať a ignorujte ich. „Povedzte im, že vidím Vás, počujem Vás, ale ste mi ľahostajní,“ hovorí Brown.

„Prejaviť sa na verejnosti vyzerá byť dosť nebezpečné. Ale nie je to až také desivé ako myšlienka na konci nášho života:  Čo by bolo, keby som nevystúpil z davu?“

Preložil: Erika Nagyová

Zdroj: Yahoo News

Facebook komentár