Aktualne-najbohatsie-a-najchudobnejsie-krajiny-Europy

Podľa analýzy údajov centrálnej banky Dánska, jej domácnosti sú najbohatšími v Európskej únii.

Priemerná domácnosť v Dánsku mala k štvrtému štvrťroku 2020 finančné aktíva v hodnote 1,88 milióna dánskych korún (300 000 dolárov).

Tieto údaje, zverejnené v priebehu tohto týždňa, získala z dát finančných účtov Európskej centrálnej banky pre 27 členských štátov EÚ.

Čísla ukazujú, že Dáni zvyčajne taktiež dosiahli vyššie dlhy, a to 560 000 dánskych korún, ktoré porazilo iba Luxembursko, kde ľudia zvyčajne mali v pasívach 660 000 dánskych korún.

Danmarks Nationalbank však poukázala na to, že väčšina záväzkov Dánov bola v bankovom a hypotekárnom dlhu „so zábezpekou na nehnuteľnosť (približne 86 percent)“.

Centrálna banka krajiny vysvetlila: „Dlh Dánov je teda do veľkej miery vyvážený hodnotou majetku v oblasti nehnuteľností, ktorý nie je zahrnutý do finančného bohatstva.”

Celkovo Dáni vlastnili čisté finančné bohatstvo o objeme 1,32 milióna dánskych korún, čo je takmer trojnásobok priemeru EÚ vo výške 450 000 dánskych korún.

Dánska centrálna banka tiež zdôraznila, že hoci toto bohatstvo bolo priemerné, medzi jednotlivcami bol značný rozdiel.

Napríklad centrálna banka uviedla, že Dáni s najväčšími príjmami majú tendenciu mať viac aktív a pasív, zatiaľ čo starší ľudia majú vyššie dôchodky.

Analýza centrálnej banky ukázala, že bohatstvo Dánov v prvom štvrťroku tohto roka ešte vzrástlo, a to v priemere na 24 000 dánskych korún na osobu.

Domácnosti v Holandsku mali druhú najvyššiu hodnotu v rámci finančných aktív, a to 1,58 milióna dánskych korún, nasledované Luxemburskom (1,59 milióna dánskych korún) a Švédskom (1,51 dánskych korún).

Medzitým sa zistilo, že domácnosti v Rumunsku sú najchudobnejšie v EÚ, s finančnými aktívami o objeme len 80 000 dánskych korún.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár