Anglikanska_cirkev_pohrozila_ze_z_investicneho_fondu_odstrani_energeticke_spolocnosti

Znečisťujúce firmy, ktoré sa nedokážu vyrovnať s klimatickými zmenami, by mohli byť vyradené z investičného portfólia anglikánskej cirkvi, čo by predstavoval zásah do portfólia v priebehu piatich rokov o hodnote 12 miliárd libier.

Po stretnutí vysokopostavených predstaviteľov o víkendu sa cirkev dohodla, že do roku 2023 odpredá podiely v spoločnostiach s fosílnymi palivami, pokiaľ nezmenia prístup k problémom s bojom proti zmene klímy.

Najväčšia cirkevná organizácia vo Veľkej Británií zahlasovala v pomere 374 ku 4, čím uskutočnila akciu, ktorá vyzvala firmy, aby zosúladili svoju stratégiu s Parížskou dohodou o klíme, ktorá chce obmedziť zvýšenie globálnej teploty o menej ako 2 stupne Celzia.

Anglická cirkev na svojej internetovej stránke uviedla, že reakcia na zmenu klímy je “neoddeliteľnou súčasťou našej zodpovednosti chrániť Božie stvorenia.” V roku 2015 sa cirkev zaradila do čiernej listiny investičných nadácií, ktoré majú podiely v spoločnostiach v oblasti uhlia a bitúmenových pieskov.

Ročná investičná správa Cirkevných komisárov uviedla, že na konci roka 2017 investičný fond držal akcie spoločností z oblasti ropy a zemného plynu, ktoré tvorili 4,48 percenta portfólia.

Podľa časopisu Financial Times vplyv Anglickej cirkvi sa týka investičného fondu o objeme 8,3 miliardy libier, dôchodkového fondu o hodnote 2,3 miliardy libier a samostatných investovateľných prostriedkov vo výške 2 miliárd libier.

Súvisiace: Vatikánska „spoločnosť“: 5 faktov o činnosti katolíckej cirkvi

Justin Welby, ktorý je arcibiskupom z Canterbury a zároveň aj hlavným lídrom Anglickej cirkvi v priebehu minulého týždňa v prejave na londýnskej burze označil hrozbu zmeny klímy problémom “pre celú globálnu komunitu takým spôsobom, že pre ňu neexistuje ospravedlnenie.”

Vedúci predstaviteľ cirkvi dodal, že riziko zmeny klímy pre podniky je “nevyčísliteľné” a neexistuje spôsob predpovedania vplyvu na trhy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheMirror

Facebook komentár