Apple_Google_Microsoft_Dell_a_Tesla_su_zalovani_za_udajnu_pracu_deti_v_Kongu

Medzinárodná advokátska skupina obvinila spoločnosti Apple, Google, Microsoft, Dell a Tesla, že „vedome ťažili z“ používania malých detí na ťažbu kobaltu v Konžskej demokratickej republike.

Medzinárodní obhajcovia práv v nedeľu podali obžalobu v štáte, v ktorom má skupina sídlo. Jedná sa tak o federálny proces proti piatim spoločnostiam vo Washingtone, DC. V podnete sa tvrdí, že spoločnosti „vedome využívajú, napomáhajú a podnecujú kruté a brutálne používanie malých detí“ na ťažbu kobaltu v extrémne nebezpečných podmienkach.

V sťažnosti sa uvádza, že obžalované subjekty „už nejaký čas“ vedeli, že banský sektor v Kongu „je závislý od detí,“ a dodáva, že kobalt vyťažený v regióne je Ministerstvom USA uvedený ako produkt, ktorý produkuje detská práca alebo nútená práca.

V obžalobe sa ďalej uvádza: „V médiách sa často píše o tejto hrôze voči deťom,“ pričom citovala informácie o spôsobe ťažby kobaltu, ktoré boli vydané novinami Washington Post, The Guardian a ďalšími.

Kobalt je hlavnou zložkou lítium-iónových batérií, ktoré sa nachádzajú prakticky v každom nabíjateľnom elektronickom prístroji. Dve tretiny svetového kobaltu pochádza práve z Konga.

V roku 2018 pri prešetrovaní agentúry CNN sa zistilo, že detská práca a korupcia tu stále pretrvávajú. Mnoho spoločností vrátane spoločnosti Tesla v tom čase informovali CNN o tom, že neboli schopní úplne vysledovať svoje dodávateľské reťazce z dôvodu toho, čo označujú ako zložitý charakter získavania drahých kovov. Elektrická automobilka však tiež uviedla, že väčšinu kobaltu získala od dodávateľov mimo Konga a „zaviazala sa získavať iba materiály, ktoré sú ťažené zodpovedne“. Firma Apple bola jednou z mála spoločností, ktoré CNN odhalili zoznam svojich dodávateľov.

Kliknite sem a prečítajte si analýzu CNN týkajúcu sa ťažby kobaltu.

Nová žaloba bola podaná v mene viac ako tuctu anonymných žalobcov, ktorí sú označovaní ako „opatrovníci zabitých detí v tuneloch alebo z dôvodu porušenia statiky stien“ pri ťažbe alebo „detí, ktoré boli pri takýchto nehodách zmrzačené“.

Žaloba podrobne popisuje niekoľko prípadov týkajúcich sa detí, o ktorých tvrdila, že boli zranené, vrátane jedného chlapca, ktorý pri práci v bani spadol a „aktuálne je kompletne ochrnutý od hrude.“

Spoločnosť Apple odmietla komentovať konkrétne obvinenia v súdnom konaní. Vo vyhlásení pre spoločnosť CNN spoločnosť uviedla, že je naďalej „hlboko zaviazaná zodpovednému získavaniu materiálov, ktoré sa stávajú súčasťou našich produktov“.

Hovorca spoločnosti uviedol: „Od roku 2016 každým rokom zverejňujeme úplný zoznam našich dodávateľov spomedzi rafinérií kobaltu, z ktorých až 100% sa zúčastňuje nezávislých auditov tretích strán,“ … „Ak rafinéria nie je schopná alebo ochotná splniť naše normy, bude odstránenou z nášho dodávateľského reťazca. V roku 2019 sme pristúpili k odstráneniu šesti rafinérií kobaltu.“

Výrobca iPhonov v roku 2017 uviedol, že by zastavil získavanie kobaltu od remeselníckych baníkov, čo sa týka jednotlivcov, ktorým chýba profesionálne vybavenie. V máji 2018 spoločnosť odmietla komentovať správy, že práve sa nachádza v rozhovoroch pre nákup kobaltu priamo z regulovaných baní v Kongu.

Spoločnosť Dell vo vyhlásení uviedla, že sa „zaviazala k zodpovednému získavaniu nerastov“ a „obhajovala ľudské práva pracovníkov v ktorejkoľvek vrstve nášho dodávateľského reťazca a zaobchádzala s nimi dôstojne a s rešpektom“.

Spoločnosť dodala: „Nikdy sme vedome nezískali produkty a služby z operácií využívajúcich akúkoľvek formu nedobrovoľnej práce, podvodných praktík náboru alebo detskej práce. Spolupracujeme s dodávateľmi, aby sme zodpovedne spravovali svoje programy získavania zdrojov. Každý dodávateľ, ktorý má hlásenia o nesprávnom konaní, je vyšetrovaný a ak sa zistí, že došlo k nevhodnému správaniu, je z nášho dodávateľského reťazca odstránený.“

Spoločnosť Google, ktorej materská spoločnosť Alphabet je uvedená v obžalobe, uviedla, že s dodávateľmi a priemyselnými skupinami spolupracuje na riešení tohto problému, ako v krajine, tak aj mimo nej.

Hovorca spoločnosti poznamenal: „Detská práca a ohrozenie je neprijateľné,“ … „Náš kódex správania dodávateľov túto činnosť prísne zakazuje. Zaviazali sme sa eticky získavať všetky materiály a odstraňovať ťažbu pomocou detí v našich globálnych dodávateľských reťazcoch. Ako aktívny člen iniciatívy pre zodpovedné získavanie nerastov spolupracujeme s našimi dodávateľmi, inými spoločnosťami a priemyselnými skupinami. Toto úsilie vedieme v Kongu aj mimo neho.

Microsoft a Tesla neodpovedali na žiadosti o pripomienky. Všetky tieto spoločnosti však majú zapracované kódexy správania u svojich dodávateľov, ktoré zakazujú využívanie detskej práce.

Medzinárodní ochrancovia práv v súdnom konaní tvrdia, že deti boli vykorisťované a zranenými pri banských činnostiach, spojených s ťažobnými spoločnosťami Glencore, Umicore a Huayou Cobalt, ktoré skupina uviedla ako dodávateľaov niektorým alebo všetkým obžalovaným. Žiadna z týchto spoločností nebola uvedená na zozname obžalovaných.

Glencore spoločnosti CNN poznamenala, že si je vedomá obvinení zo súdneho konania a že spoločnosť „netoleruje žiadnu formu detskej, alebo nútenej práce“.

Firma vo vyhlásení uviedla: „Výroba kobaltu spoločnosti Glencore v Kongu je vedľajším produktom našej priemyselnej výroby medi,“ … „Spoločnosť Glencore nenakupuje, nespracováva ani neobchoduje s remeselnými baňami.“ Švajčiarska firma v utorok v ďalšom vyhlásení uviedla, že na mieste spolupracuje s organizáciami, aby „pomohla deťom vyhnúť sa prácam v oblasti ťažby.“

Spoločnosť Umicore v utorok potlačila obvinenia a dodala, že jej interné smernice nariaďujú kontrolu dodávateľov kobaltu a hľadajú „červené vlajky“. Spoločnosť uviedla, že je „jednou z prvých spoločností, ktoré sa aktívne zaoberajú otázkami, ako sú ľudské práva, detská práca, podmienky ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci a vplyvu na životné prostredie súvisiace s ťažbou kobaltu.“

Spoločnosť Huayou Cobalt na žiadosti o komentár neodpovedala.

Medzinárodní ochrancovia práv sa domáhajú náhrady škody pre údajné obete. Skupina vo svojej sťažnosti uviedla, že požaduje, aby zo súdneho príkazu voči spoločnostiam Apple, Alphabet, Dell, Microsoft a Tesla založili fond na pomoc žalobcom v rámci lekárskej starostlivosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár