Argentinsky-prezident-O-zruseni-centralnej-banky-sa-neda-rokovat

Zvolený argentínsky prezident Javier Milei na konci tohto týždňa vyhlásil, že zrušenie centrálnej banky krajiny, ktoré bolo jedným z jeho predvolebných sľubov, je “neoddiskutovateľnou záležitosťou”, ako sa uvádza vo vyhlásení jeho kancelárie zverejnenom na sociálnej sieti X.

Tieto komentáre, ktoré boli reakciou na to, čo nazval “falošnými fámami”, prichádzajú v čase, keď sa tento bývalý outsider a libertariánsky ekonóm snaží zostaviť svoj tím pred nástupom do funkcie 10. decembra, pričom niektoré náznaky naznačujú, že vyberá umiernenejší kabinet, než sa očakávalo.

Vo vyhlásení dodáva, že Argentínsku správu sociálneho zabezpečenia ANSES, ktorá je kľúčovou inštitúciou vzhľadom na Mileiov sľub pre zníženie štátnych výdavkov a dotácií, povedie ekonóm Osvaldo Giordano z kľúčového centrálneho regiónu Cordoba.“

To znamená posun oproti predchádzajúcemu plánu, podľa ktorého mal Milei do čela správy vymenovať svojho blízkeho spojenca.

Ako budúci šéf štátnej ropnej spoločnosti YPF bol taktiež potvrdený manažér súkromného energetického sektora – Horacio Marin.

Milei čelí veľkým prekážkam pri realizácii svojich radikálnejších reformných plánov, ktoré zahŕňajú dolarizáciu ekonomiky, zrušenie centrálnej banky a privatizáciu štátnych spoločností, ako je YPF, čo si vyžiada čas, ak sa mu to vôbec dokáže podariť.

Jeho libertariánska koalícia má obmedzený počet kresiel v Kongrese a nemá pod kontrolou ani guvernérov provincií. Milei musí taktiež dokázať žonglovať s požiadavkami konzervatívneho bloku, ktorý je viac v popredí a ktorého verejná podpora bola kľúčom k jeho víťazstvu v druhom kole volieb, počas minulého týždňa.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár