BioNTech-od-septembra-zacne-v-Britanii-testovat-vakcinu-proti-rakovine

Vláda Veľkej Británie piatok oznámila partnerstvo s nemeckou firmou BioNTech ohľadom testovania potenciálnych vakcín proti rakovine a iným chorobám, uprostred varovania odborníkov, že akýkoľvek prelom musí zostať cenovo dostupný a prístupný.

Pacienti s rakovinou v Británií získajú skorý prístup k testom zahŕňajúcim personalizované terapie mRNA vrátane vakcín proti rakovine, ktorých cieľom je podnietiť imunitný systém k napadnutiu škodlivých buniek.

Budú sa podávať pacientom v ranom a neskorom štádiu a zamerajú sa na aktívne rakovinové bunky a zabráneniu ich návratu.

BioNTech zriadi nové výskumné a vývojové centrá vo Veľkej Británii s laboratóriom v Cambridge a ústredím v Londýne a zameria sa na poskytovanie 10 000 terapií pacientom od septembra 2023 do konca desaťročia.

Táto spoločnosť vyvinula jednu z najrozšírenejších vakcín proti Covid-19 spolu s americkou farmaceutickou firmou Pfizer. Jej generálny riaditeľ Ugur Sahin uviedol, že sa z pandémie koronavírusu veľa naučili ohľadom spoluprác medzi britskou národnou zdravotnou službou (NHS), akademikmi, regulačnými orgánmi a súkromným sektorom pri vývoji liekov, ktoré v súčasnosti aplikuje.

Vo vyhlásení uviedol: „Naším cieľom je urýchliť vývoj imunoterapie a vakcín pomocou technológií, ktoré skúmame už viac ako 20 rokov,“ … “Spolupráca sa bude týkať rôznych typov rakoviny a infekčných chorôb, ktoré spoločne postihujú stovky miliónov ľudí na celom svete.”

Peter Johnson, britský národný vedúci zdravotník pre oblasť rakoviny poznamenal, že technológia mRNA má potenciál transformovať prístupy k mnohým chorobám.

Vláda Británie potvrdila, že oznámenie predstavuje súkromnú investíciu do Británie, ale bude podporené novým startovacím programom vakcín proti rakovine financovaným NHS.

Ďalšie mRNA vakcíny proti rakovine, vrátane spolupráce medzi americkými firmami Moderna a Merck, sú tiež testované.

Tim Bierley, aktivista britskej skupiny Global Justice Now, uviedol, že veľké farmaceutické spoločnosti majú „jednoznačné záznamy o zdražovaní nových liekov, dokonca aj tam, kde verejné peniaze zohrali kľúčovú úlohu pri ich uvádzaní na trh“.

Ďalej uviedol: „Vláda má morálnu povinnosť tlačiť na skupinu BioNtech, aby stanovili cenu tejto potenciálne život zachraňujúcej vakcíny tak, aby bola dostupná pre všetkých.“

Mohga Kamal-Yanni, politická spolupredsedníčka celosvetovej skupiny zdravotníckych organizácií, ekonómov a aktivistov – People’s Vaccine Alliance, uviedla, že správy o testovaní sú pozitívne, ale každý výsledok „patrí ľuďom“ vzhľadom na objemy financovania verejnosťou.

Kamal-Yanni ďalej uviedla: „Vláda Británie musí povedať, ako zabezpečí, aby každý nový liek, vakcína alebo technológia boli prístupné a cenovo dostupné pre rozvojové krajiny.“

Hovorca vlády pre agentúru CNBC povedal, že výskum je v príliš skorom štádiu na diskusiu o cenách a distribúcii, ale poukázal na ich rekord v distribúcii bezplatných vakcín proti ochoreniu Covid-19.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj.: CNBC

Facebook komentár