Ceny_nehnutelnosti_v_Madarsku_rastu_najvyraznejsie_spomedzi_krajin_EU

Nedávne štatistiky zverejnené Eurostatom ilustrujú, aké dramatické zmeny v posledných rokoch nastali na maďarskom trhu s nehnuteľnosťami.

Podľa údajov Eurostatu sa priemerné ceny nehnuteľností od roku 2015 zvýšili o 31 percent. Takýto nárast nebol zaznamenaný v žiadnej inej krajine EÚ; priemer EÚ bol len na hodnote 11 percent.

Ak preskúmame sedemročné obdobie, najvyššie prírastky zaznamenali Estónsko (+ 73%), Švédsko (+56%), Rakúsko (+49%), Lotyšsko (+47%) a Luxembursko (+40%). Najväčšie poklesy zaznamenali Španielsko (-17%), Taliansko (-15%) a Cyprus (-9%).

Je ťažké predpovedať, ako dlho tento vzostup bude trvať. Odborníci tvrdia, že rastúce mzdy, rast zamestnanosti a nízke úrokové sadzby umožňujú vytvoriť vhodné prostredie pre čerpanie úverov. To má vplyv pre potenciál na ďalšie rozširovanie trhu s nehnuteľnosťami. Navyše plánovaný nárast DPH, ktorý v súčasnosti dosahuje päť percent, vie so sebou priniesť ďalší rast.

Súvisiace: Európu ohrozuje nový typ politiky z bývalých komunistických krajín

Napriek týmto údajom maďarskí experti argumentovali, že aj keď je dopyt v Budapešti stále silný, majitelia začínajú mať problémy s odpredajom svojich nehnuteľností. V uplynulých niekoľkých rokoch sa ceny nehnuteľností navýšili nad reálnu hodnotu. Keďže situácia na trhu sa sprísňuje, kupujúci sú čoraz menej ochotní platiť ďalšiu prémiu. Kupujúci, ktorí očakávali, že ich majetok bude naďalej zvyšovať svoju hodnotu, zisťujú že tento trend už neplatí.

Ceny nehnuteľností v Budapešti dobiehajú

Podľa správy s názvom 2017 Portfolio, ceny Budapešti nie sú pre stredoeurópske krajiny štandardom. Aj preto, že hodnoty nehnuteľností zaostávajú za hodnotami v západnej a strednej Európe, avšak po nedávnom zvýšení je možné čakať na korekciu.

V priemere sa cena EUR/m² pre mesto Viedeň nachádza na vrchole spomedzi krajín strednej a východnej Európy, za ktorým nasledujú Ľubľana, Bratislava, Praha, Záhreb, Varšava, Budapešť a nakoniec Bukurešť.

Podľa výpočtov je Budapešť tretím najlacnejším mestom v regióne, teda podľa nominálnej hodnoty nehnuteľností. Avšak, ak vezmeme do úvahy, aké ťažké je získať nehnuteľnosť v porovnaní s priemernou mzdou, reality Budapešti sa stávajú drahšie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Eurostat, G7

Facebook komentár