Firmy s aspoň jednou ženou v ich výkonnej rade generujú vyššiu návratnosť pre akcionárov. Tieto poznatky zistila nová štúdia.

V prieskume 50. firiem Severnej Ameriky a Veľkej Británii, PA Consulting Group zistila: Tie, ktoré sú so ženami vo svojich riadiacich pozíciách, po dobu šiestich rokov dosiahli vyšší celkový výnos pre akcionárov.

Správa PA uvádza: “Týchto 50. organizácií ukazuje, že zastúpenie žien vo vedúcich pozíciách slúži pre zvýšenie kultúry a výkonu celej organizácie … čo je úplne v najlepšom záujme spoločností, s cieľom zvýšiť svoje smerovanie, pokiaľ ide o presadzovanie rovnosti žien a rozmanitosti,” ako uvádza správa PA.

PA zistila, že firmy s aspoň jednou ženou v ich správnej rade očas tohto obdobia generujú až o 600 percent vyšší celkový výnos pre akcionárov počas tohto obdobia, zatiaľ čo tí so žiadnou ženou generujú maximálne 100 percent.

Avšak, PA varovala, že podniky sa neponáhľajú so zamestnaním externých ženských talentov.

V správe sa píše: “Je to veľmi lákavé si myslieť, že najrýchlejšie riešenie problému je zvyšovanie podielu vedúcich žien a vykonať tak “kúpenie” talentov zvonku. Hoci sa to môže zdať, ako okamžité riešenie problému, náš výskum ukazuje, že tieto organizácie s vyšším percentom interných žien v rámci svojho výkonného výboru preukázali oveľa vyšší celkový výnos pre akcionárov. Takže zamestnane vonkajšieho ženského talentu môže vyriešiť krátkodobý problém, ale nemusí riadiť dlhodobý výkonu v priebehu času.”

Podľa PA, 15 percent severoamerických spoločností kótovaných v indexe FTSE All World Developed nemá ženy zastúpené v ich radách, v porovnaní s 46 percent britskými spoločnosťami v indexe FTSE All Share a 73 percentami spoločností v ázijsko-tichomorskej oblasti.

Zdroj: Referenceforbusiness

Facebook komentár