Aldrovandi Villa Borghese iv Ríme.

Aldrovandi Villa Borghese iv Ríme.

Turecký miliardár Ferit Sahenk diskutuje o predaji niektorých z najslávnejších európskych luxusných hotelov, investičnej spoločnosti vo vlastníctve dubajského vládcu ako súčasti reštrukturalizácie dlhu. S týmto vyjadrením prišli ľudia oboznámení s rozhovormi.

Podľa vyjadrení ľudí, ktorí si neželajú byť identifikovaní, pretože rozhovory sú súkromné, diskusie zahŕňajú nehnuteľnosti vrátane historického Paláca Capri v Taliansku, Aldrovandi Villa Borghese v Ríme a Istanbulskej Grand Hyatt.

Ferit Sahenk.

Ferit Sahenk.

Jeden z ľudí uviedol, že Dubaj Holding vykonáva dôkladný audit ohľadom hotelov Capri a Aldrovandi. Ďalšia osoba uviedla, že spoločnosť, ktorá je jednou z troch hlavných štátnych holdingových spoločností v emiráte, vlastní skupinu Jumeirah, ktorá prevádzkuje aktíva z oblasti hotelov.

Sahenkova skupina Dogus Holding, ktorá tieto hotely aktuálne vlastní, to odmietla komentovať. Hovorkyňa spoločnosti Dubai Holding, ktorú kontroluje šejk Mohamed bin Rashid Al Maktoum, na žiadosť o pripomienky neodpovedala.

Sahenk – kedysi najbohatší človek v Turecku, čelil problémovej situácií v oblasti svojich sietí reštaurácií doma aj v zámorí, po predaji svojho 31-percentného podielu v Turkiye Garanti Bankasi za takmer 5,5 miliardy dolárov. Jeho spoločnosť sa niekoľko mesiacov snažila hľadať kupcov pre niekoľko významných hotelových aktív, o ktorých už predtým oboznámení ľudia s plánmi, tvrdili že budú čeliť problémom z dôvodu prepadu líry, čím pre turecké firmy bude ťažšie zabezpečiť si nové zahraničné dlhy.

Ľudia, ktorí boli oboznámili s plánom, v apríli uviedli, že v decembri spoločnosť Dogus Holding uzavrela dohodu so skupinou väčšiny miestnych bánk o reštrukturalizácii časti svojich pôžičiek. Tieto rozhovory zahŕňali pôžičky vo výške 2,5 miliardy dolárov. Ratingová agentúra Moody’s Investors Service 6. decembra uviedla: “Tento proces bol oneskorený potom, čo veritelia od tejto firmy požadovali odpredaj niektorých zo svojich aktív.”

Odpredaj aktív

Skupina Dogus sa v novembri dohodla na predaj madridského hotela Villa Magna, mexickej spoločnosti RLH Properties SAB de CV za 210 miliónov eur a začiatkom minulého roka sa dohodla na predaji 17-percentného podielu aktív v oblasti reštaurácií, medzi ktoré patria reťazce Zuma a Nusr-Et za 200 miliónov dolárov. Tiež v máji predali 25 percentný podiel v spoločnosti D-Marinas BV, ktorá má 10 prístavov v Turecku, Grécku a Chorvátsku, Európskej banke pre obnovu a rozvoj za 70 miliónov eur.

Pre spoločnosť Dubai Holding by akvizícia hotelov znamenala posun späť k dohode o obchodovaní s investičnou spoločnosťou, ktorá sa väčšinou zameriavala na predaj aktív a reštrukturalizáciu dlhu v dôsledku krízy spôsobenej v oblasti realít v Emirátoch. Skupina Jumeirah už prevádzkuje luxusné hotely v Londýne, na Maldivách a Malorke.

Spoločnosť Dubai Holding predtým s firmou Dogus spolupracovala. V novembri firma a spoločnosť Meraas Holding LLC – developer v Dubaji, podpísali dohodu, v rámci ktorej divízia Dogusu bude v Emirátoch vykonávať prevádzku prístavov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ArabianBusiness

Facebook komentár