Europania-platia-za-dovolenky-o-20%-viac-ako-pred-pandemiou

Európania sa dívajú za hranice možností a vsádzajú na to, že pandémia koronavírusu nebude rušiť ich letné dovolenky druhým rokom.

Napriek neistote ohľadom pandémie podľa cestovnej agentúry TUI, milióny dovolenkárov, najmä v Spojenom kráľovstve, ktorí si už rezervovali dovolenky míňajú dokonca omnoho viac finančných prostriedkov, než tomu bolo pred zasiahnutím koronavírusov.

Najväčšia svetová cestovná agentúra vo svojom vyhlásení uviedla, že aktuálne majú ľudia rezervované dovolenky počas leta 2021 pre 2,8 milióna zákazníkov, čo predstavuje pokles o 44% v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019, čo je ale o viac ako pätinu väčší objem ako celkový počet hostí, ktorý bol zaznamenaný od polovice júna do októbra 2020.

Hovorca spoločnosti, ktorá prevádzkuje 15 výletných lodí a viac ako 400 hotelov, uviedla, že poukazy a zmeny k predchádzajúcim cestám tvoria zhruba polovicu týchto rezervácií, ale tempo nových objednávok sa v posledných týždňoch zvýšilo. TUI uviedla, že počet priemerných denných rezervácií sa minulý mesiac v porovnaní s decembrom navýšil o 70%.

Súvisiace: Pražské hotely boli v Európe najviac zasiahnuté cestovnými obmedzeniami

Spoločnosť so sídlom v Nemecku vyžaduje len malé zálohy na niektoré z letných dovolenkových pobytov v roku 2021 a na cestách rezervovaných pred 9. februárom ponúka bezplatnú realizáciu zmien až do 21 dní pred odletom. Generálny riaditeľ – Fritz Joussen, však nepredpokladá, že budú musieť zľavovať v rámci veľkého objemu ciest.

Joussen vo vyhlásení o zárobkoch uviedol, že priemerná cena rezervácií sa v porovnaní s letom 2019 zvýšila o 20%, čo bolo spôsobené vyšším počtom balíkov leteniek a ponúk hotelov, ako aj z dôvodu dopytu po nákladnejších dovolenkách, keďže veľa ľudí ostalo tráviť dovolenky vo svojej krajine.

Dodal: „Dovolenkári sa to snažia dohnať zameškané a sú ochotní za svoju dovolenku platiť viac,“ s tým, že historicky vysoká miera úspor v Európskej únii znamená, že spotrebitelia sa snažia aj na túto oblasť míňať viac. Podľa jeho slov: „verím, že sa dočkáme dobrého leta.“

Optimizmus Joussena odznel na základe prieskumu Svetovej rady pre cestovný ruch a cestovný ruch, ktorá minulý mesiac uviedla, že mnoho významných cestovných spoločností v predstihu zaznamenali výrazný nárast počtu rezervácií. Priemyselná organizácia uvádza: „Očakávame pozitívne cestovateľské leto, pretože odvetvie začne svoju cestu k oživeniu už od konca marca.“

Nie všetci s tým však súhlasia. Nové varianty koronavírusu za posledné dva mesiace viedli mnohé krajiny k opätovnému zavedeniu cestovných obmedzení a karanténnych požiadaviek, čo sa podpísalo na výhľadoch pre prázdninovú sezónu.

Svetová organizácia cestovného ruchu (WTO) v rámci OSN v januári uviedla, že vyhliadky na oživenie cestovného ruchu v tomto roku sa „zrejme zhoršili“ a návrat celosvetového cestovného ruchu na úroveň roku 2019 môže trvať až štyri roky.

V celej Európe zostávajú v platnosti obmedzenia a mnoho krajín odrádza od cestovania. Británia v utorok oznámila nové nariadenia, podľa ktorých musia cestujúci z 33 krajín nastúpiť do karantény na 10 dní, v určených hoteloch na vlastné náklady. Ak by ju nedodržali, mohli by dostať pokuty až do výšky 10 000 libier (13 800 dolárov), alebo dokonca čeliť aj väzeniu.

Očakáva sa, že vakcíny zároveň pomôžu obnoviť dôveru spotrebiteľov a zmierniť cestovné obmedzenia.

Pre podnikanie TUI a ďalšie cestovné kancelárie je veľmi dôležité tempo vakcinácie. Joussen uviedol, že pre spoločnosť je „pozitívnou náhodou“, že zavedenie vakcín v Spojenom kráľovstve bolo také rýchle, pretože je jedným z najväčších zákazníckych trhov spoločnosti TUI.

Podľa britskej vlády, svoju prvú dávku vakcíny Covid dostalo už viac ako 10 miliónov Britov, teda okolo 15% populácie, vrátane 90% ľudí nad 75 rokov.

Súvisiace: Ak budete chcieť vycestovať, možno budete potrebovať očkovací pas

Začiatkom tohto mesiaca dokonca výkonný riaditeľ skupiny Ryanair – Michael O’Leary počas prezentácie pre investorov uviedol, že po zaočkovaní 50% populácie by sa mali zrušiť cestovné obmedzenia, čo by podporilo „rozumné zotavenie“ v leteckej doprave, už do leta 2021 Vláda Spojeného kráľovstva zatiaľ neoznámila plány na zmiernenie obmedzení.

Joussen uviedol, že „spoľahlivé a lacné rýchle testy“ spoločne s vakcínami umožnia otvoriť aj pravidlá o cestovaní a nariadenia o karanténe.

Spoločnosť TUI očakáva, že si zákazníci rezervujú dovolenky oveľa neskôr a v kratšom čase, najmä kvôli neistote okolo pandémie a cestovným obmedzeniam.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár