Forbes_Majmocnejsie_zeny_sveta_pre_rok_2019

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bola už deviatym rokom za sebou vyhlásená za najmocnejšiu ženu na svete v rozsiahlom zozname, ktorý má poukázať na 100 najvplyvnejších žien tohto roku.

Rebríček najmocnejších žien sveta z roku 2019, ktoré vydal časopis Forbes ku koncu tohto týždňa znamenal návrat nemeckej vodkyne, ktorá sa v 16-ročnej histórii zoznamu zúčastnila až 14 krát.

K Merkelovej sa na popredné pozície najmocnjších žien pripojili ďalšie vedúce predstaviteľky politiky.

Po dosadení na post prezidentky Európskej centrálnej banky sa Christine Lagardeová tento rok posunula o jedno miesto, na druhú priečku zoznamu. Na tretie miesto vystúpila predsedníčka Snemovne reprezentantov USA, Nancy Pelosi a štvrtá je Ursula Von Der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. Top päť pozícií ukončuje generálna riaditeľka spoločnosti General Motors – Mary Barra.

V tohtoročnom zozname 100 najmocnejších žien pochádzali ženy zo šiestich kategórií – podnikanie (31), technológie (17), financie (12), médiá a zábava (14), politika a diplomacia (22) a filantropia (4). Spoločne kontrolujú alebo ovplyvňujú príjmy nad 2,3 bilióna dolárov a dohliadajú na takmer 6,5 milióna zamestnancov.

Na určenie poradia žien v rámci každej kategórie, ako aj celkovo, časopis Forbes použil štyri ukazovatele: peniaze, médiá, vplyv a sféry vplyvu. Vydavateľ definoval moc ako tvrdú silu (meny a zriadenia), dynamickú silu (publikum, komunity a kreatívny vplyv) a slabšiu silu (ako líderky svoj vplyv využívajú).

Výkonná viceprezidentka spoločnosti Forbes a prezidentka spoločnosti ForbesWomen – Moira Forbes, uviedla, že zoznam zdôrazňuje pôsobivé kroky, ktoré ženy urobili, aby podporili tradičné rodové stereotypy, v časovom horizonte posledných desiatich rokov.

Ďalej uviedla: „Tohtoročný zoznam najmocnejších žien na svete je skupina
ou inovátoriek a podnecovateliek, ktoré na svetovej scéne vedú svojimi aktivitami k redefinovaniu tradičných mocenských štruktúr a vytváraniu trvalého vplyvu vo všetkých odvetviach a sférach vplyvu.“

“Keď sa blížime ku koncu súčasného desaťročia, rok 2019 nám pripomína obrovské pokroky, ktoré ženy dosiahli a veľkú príležitosť, ktorú musia definovať o desaťročie dopredu.”

Zoznam pre rok 2019 zahŕňa sedem generácií a 32 krajín a území.

Environmentálna aktivistka a Osoba roku časopisu Time pre 2019 – Greta Thunberg, ktorá sa umiestnila na pozícií s označením 100, sa stala najmladšou osobou v histórii zoznamu, vo veku 16 rokov. Kráľovná Alžbeta (40.) bola medzi najstaršími.

Medzi ďalšie nové tváre v zozname viedla Kristalina Georgieva, generálna riaditeľka MMF (15.); Jessica Tan, generálna riaditeľka, CIO a COO skupiny Ping An Group (22.); Indická ministerka financií Nirmala Sitharaman (34.); a speváčka/skladateľka a podnikateľka Rihanna (61).

Spomedzi regiónov, najvyšší počet ocenených (50) predstaviteliek patrilo Severnej Amerike. Nasledovala Ázia a Tichomorie (21), Európa (23), Blízky východ (3), Latinská Amerika (2) a Afrika (1).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár