Na farme sa začne pestovať v roku 2017.

Roboti budú farmári budúcnosti.

Firma v Japonsku zriaďuje interiérovú farmu na pestovanie šalátu, o ktorú sa budú starať len roboti a počítače.

Spoločnosť s názvom Spread dúfa, že farma začne fungovať v roku 2017. Plne automatizované pestovanie šalátu bude podľa nich ekologickejším riešením, vďaka ktorému sa aj zníži cena šalátu.

Spread už prevádzkuje niekoľko veľkých interiérových fariem, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu z viacerých hľadísk.
Rastliny sa môžu pestovať hydroponicky, teda vo vode, bez vyčerpávania pôdy. Až do 98% vody na farme japonskej spoločnosti bude recyklovanej a Spread nebude musieť používať pesticídy, keďže škodcovia sú iba vo vonkajšom prostredí.

Vďaka umelému osvetleniu, ktoré sa môže dobíjať obnoviteľnou energiou, nebudú rastliny ovplyvnené zmenami počasia. Spread momentálne vypestuje okolo 7,7 milióna kusov hlávkového šalátu ročne a predáva ich za bežnú cenu.

Vyzerá to tak, že firma chce zautomatizovaním procesu pestovania zvýšiť svoju produkciu a znížiť cenu.

Súvisiace:
Futuristické farmy na vode môžu zahnať svetový hlad…alebo stroskotať
3 spôsoby, ako Google pomáha svojim zamestnancov jesť zdravo

V dnešnej dobe je už bežné, že v interiérových farmách je teplota, vlhkosť, osvetlenie a prítomnosť CO2 kontrolovaná automaticky, počítačom. Spread dúfa, že sa im podarí zautomatizovať proces natoľko, že roboti budú vykonávať všetko, od sadenia až po zber úrody. V súčasnosti firma stále vyvíja stroj, ktorý by bol schopný sadiť semienka bez pomoci človeka. Okrem tohto procesu stále potrebujú ľudské oči aj na to, aby rozlíšili, či semienko vyklíčilo.

Dnes už počítačové videnie dokáže rozoznať rôznu oblohu na pizzu, takže vyvinutie systému, ktorý rozlíši malú rastlinku od prázdnej zeme nenechá na seba asi dlho čakať.

Nová farma, ktorú začne firma Spread stavať na budúci rok, by mala znížiť mzdové náklady o 50 percent, čo by v konečnom dôsledku ušetrilo peniaze konzumentom.

Preložila: Mariana Ferusová

Zdroj: Popular Science

Facebook komentár