Aaron Levie je klasický prípad zo Silicon Valley (v skutočnosti  nepodporuje predčasné zanechanie štúdia).

Tento super nadaný chlapec predčasne zanechal štúdium na univerzite. Vo svojich 27 rokoch, má rozbehnutý  podnik o hodnote viac ako 1 miliardy dolárov, s vyše 500 zamestnancami. Je živým príkladom toho, prečo „liberál-a-multimiliónový-špekulatívny-kapitalista“ Peter Thiel vytvoril program s názvom Spoločenstvo bez univerzity.

Prekvapujúco, Levie nie je zástanca Thielovho programu. Potvrdil to pre magazín Business insider, s ktorým robil rozhovor v novom, väčšom sídle svojej domény box.com

Taktiež nie je zástancom toho, aby ľudia zanechávali štúdium na univerzite, pokiaľ to nespravia v pravý čas a z rozumných dôvodov.

Čo nám prezradil:           


BI: Takže Vy ste zanechali štúdium na univerzite aby ste rozbehli Box. Vrátili by ste sa ešte do školy?

AL: Určite by som sa už nevrátil

BI: Je zrejmé že Peter Thiel zastáva názor, že univerzita nie je najvhodnejšia voľba. Čo si myslíte o jeho štipendijnom programe?

AL: Peter Thiel poukázal na to, že výdavky spojené so štúdiom na univerzite neodpovedajú hodnote, ktorú neskôr získate. Je to nesprávny model. Mali by totiž zodpovedať Vášmu očakávanému príjmu, alebo korelovať s pracovným trhom. Žiaľ školné sa neustále zvyšuje a ľudia sú tak v podstate ďalších 20 rokov odkázaní splácať študentské pôžičky.

 V tomto má Peter podľa mňa pravdu, ale nemyslím si, že je riešením vzdať sa štúdia za každú cenu.          

Nerieši to problém univerzít. Utvára sa ale priestor na užitočnú konverzáciu. Najužitočnejšie by však bolo komunikovať o skutočnom probléme, namiesto debaty o nejakej novej zvláštnej možnosti ktorá je dostupná len pre úzky okruh uchádzačov. Považujem Thielov program za rozumný a dobre myslený, ale nerieši principiálny problém, ktorý sa týka univerzít.

BI: Až raz budete mať deti, chceli by ste aby šli študovať na univerzitu?

AL: Samozrejme. Univerzita je dnes nesmierne dôležitá.

Jeden háčik v Thielovom programe je, že študenti zanechávajú štúdium ešte pred realizovaním ich nápadu. Čiže dostanú nápad a zanechajú školu, ešte pred tým, ako ho uskutočnia. Ak sa pozriete na úspešných ľudí, ktorí v minulosti zanechali školu – či už je to Bill Gates alebo Mark Zuckerberg, alebo ktokoľvek iný – oni najprv uskutočnili svoj nápad. Až po jeho úspešnej realizácii vystúpili zo školy.

Neviem povedať koľko ľudí má nápad ktorý neuskutočnia. Mohlo by sa stať, že štúdium zanechá veľa študentov, ktorí ešte nemajú riadne premyslený a prepracovaný nápad ktorý by mohli uskutočniť. A to nie je správny postup. Samozrejme nemusí to byť až také hrozné keďže dnešné decká sú dostatočne bystré na to, aby to zvládli. Aj keď to nerieši skutočný problém. 

Preložila: Michaela Čornaničová


Zdroj: BusinessInsider.com

Facebook komentár