Kamerovy_system_v_automobiloch_EU_bude_od_roku_2022_varovat_vodicov

Keď šoférujete automobil, strata zamerania vás môže stáť život.

Rozptyľovanie (či už ide o smartfón, cigaretu, hudbu alebo stravovanie) podľa Európskej komisie spôsobuje až 30% dopravných nehôd, zatiaľ čo únava zodpovedá za až 20%.

Z tohto dôvodu sa od roku 2022 v nových európskych vozidlách stanú povinné nové bezpečnostné technológie, vrátane „varovania pred ospalosťou a rozptýlením vodiča“.

Nemecká strojárska a technologická spoločnosť Bosch sa stáva jedným z hlavných poskytovateľov tejto technológie a v decembri oznámila, že vyvinula systém monitorovania interiéru, ktorý zisťuje či je vodič ospalým alebo rozptýleným.

Táto technológia, ktorá bude zabudovaná do nových automobilov od roku 2022, využíva fotoaparáty a umelú inteligenciu (AI) na zistenie, kedy viečka vodičov oťažievajú, alebo keď sú rozptýlené od pohľadu na telefón alebo sa ich dráha vozidla mení smerom k inému cestujúcemu.

Algoritmus – vyškolený pomocou záznamov skutočných jazdných situácií – posudzuje únavu vodiča v závislosti od polohy očných viečok a rýchlosti blikania očí.

Annett Fischerová, hovorkyňa interného monitorovacieho systému spoločnosti Bosch, poznamenala: „Na základe všetkých týchto informácií dokáže rozpoznať, či ste unavení, pretože frekvencia otvárania a zatvárania viečok je omnoho pomalšia.“

Systém potom môže upozorniť vodičov a odporučiť prestávku, ak sú unavení, alebo dokonca reagovať znížením rýchlosti vozidla.

Fischerová ďalej vysvetľuje: “Forma výstrahy – či už je zvuková, svetelná, spomalenie alebo dokonca zavibrovanie volantu – bude závisieť od želaní výrobcu, pretože prispôsobia systém podľa značky a spotrebiteľov.“

Systém monitoruje cestujúcich aj prednou a zadnou kamerou, čo zaisťuje upevnenie bezpečnostných pásov a správne umiestnenie airbagov.

Systém monitoruje cestujúcich aj prednou a zadnou kamerou, čo zaisťuje upevnenie bezpečnostných pásov a správne umiestnenie airbagov.

Záchrana životov

Podľa globálnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2018 o bezpečnosti cestnej premávky, každým rokom v celosvetových dopravných nehodách zomrie viac ako milión ľudí. Používanie telefónu počas jazdy (či už v ruke alebo bez použitia rúk) zvyšuje riziko nehody o 4-násobok, zatiaľ čo textové správy zvyšujú riziko približne až o 23-násobok.

Joshua Harris, vedúci predstaviteľ kampaní britskej charitatívnej spoločnosti Brake Safety Charity, poznamenal: “Únava je špecifickým problémom pre tých, ktorí šoférujú pracovne.“

„Títo vodiči sú často za volantom na dlhú dobu a môžu mať na starosti ťažké vozidlá, ktoré môžu v prípade nehody spôsobiť obrovské negatíva.“

Ďalej uviedol: „Technológia musí zohrávať obrovskú úlohu pri dosahovaní sveta bez smrteľných následkov alebo vážneho zranenia na cestách a vítame nové pokroky, ktoré zvyšujú bezpečnosť, napríklad systémy detekcie ospalosti.“

Spoločnosť Bosch nie je prvým vývojárom v tejto oblasti. V roku 2018 spoločnosť Seeing Machines v Austrálii predstavila svoju technológiu sledovania vodiča v modely Cadillac CT6 a švédska spoločnosť Smart Eye Automotive Solutions vyvinula systém pre spoločnosť Geely, ktorá je jedným z najväčších výrobcov automobilov v Číne.

Dudley Curtis, ktorý je manažérom komunikácie v Európskej rade pre bezpečnosť dopravy, súhlasí s tým, že z dlhodobého hľadiska tieto systémy pomôžu predchádzať zrážkam.

Zároveň varoval: „Ale bude trvať dlho, kým všetky vozidlá budú túto technológiu vlastniť,“ … „Medzitým musíme problém vyriešiť aj z iných uhlov.“

Napríklad, zatiaľ čo v Európe existujú obmedzenia týkajúce sa vedenia vozidla – na maximálne deväť hodín denne, odporúča sa prísnejšie presadzovanie a reguláciu týchto obmedzení.

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vodič sa môže „spoliehať na tieto systémy“. Curtis ďalej poznamenal: „Vodiči stále musia prevziať zodpovednosť za to, že budú úplne v strehu a sústredení na jazdu, aj keď tieto systémy budú nainštalované vo vozidlách.“

Problémy s ochranou osobných údajov

Ďalším problémom je súkromie, pretože kamerové monitorovacie systémy zhromažďujú veľké množstvo osobných údajov o vodičovi a cestujúcich.

Podľa spoločnosti Bosch by údaje zozbierané jej systémom boli vyhodnocované iba softvérom v samotnom automobile a nebudú uložené ani odovzdané spoločnosti Bosch, dokonca ani tretím stranám.

Fischerová dodáva, že ak by si automobilka chcela od vodiča uložiť nejaké údaje, musela by od nich najskôr získať súhlas.

Curtis sa domnieva, že transparentnosť je pre dôveru spotrebiteľov nevyhnutná. Nabáda výrobcov automobilov, aby jasne vysvetlili, ako táto technológia funguje, ako sa údaje používajú a ako dlho sa uchovávajú.

Dodal: „Ak to pomôže zachrániť váš život a životy ostatných, mohlo by to byť vítané.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár