Ak ste učiteľom v Luxembursku, máte šťastie.

Za použitia dát z nedávnej správy OECD, nezisková organizácia Svetového ekonomického fóra dala dohromady graf ukazujúci top 10 krajín, kde učitelia s 10-ročnou praxou vo verejnom školstve zarábajú najviac.

Luxembursko sa dostalo na vrchnú priečku tohto zoznamu. V tejto krajine učitelia môžu zarábať naozaj veľmi vysoký plat vo výške 99 900 amerických dolárov, čo je takmer 6-ciferná čiastka.

Druhý najvyšší plat môžu dostať učitelia v Nemecku, kde vedia zarobiť okolo 65 843 dolárov.  Zatiaľ, čo Spojené štáty sa dostali na šiestu priečku, s platom na úrovni 53 758 dolárov.

Pozoruhodne, až 7 z 10 krajín na zozname pochádza z Európy. Ostatné tri miesta patria USA, Austrálií a Kanade.

Súvisiace:
Porovnanie platov učiteľov oproti platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Nájdete aj Slovensko

Je zaujímavé, že pracovný dokument od Markusa Naglera, Marca Piopiunika a Martin R. Westa zistil, že kvalita učiteľov v priebehu recesie v USA rástla.

Kľúčovým faktorom je, že v čase recesie platy učiteľov sú atraktívnejšie vzhľadom k nižším (očakávaným) zvýšeniam platov v iných profesiách. A keďže učitelia sú platení viac, v porovnaní s inými povolaniami, je možné že celková kvalita učiteľov sa zlepšila, keďže výber medzi schopnými uchádzačmi sa zvyšuje.

Facebook komentár