Londyn_prekonava_Manhattan_v_dopyte_po_kancelarskych_priestoroch

Investície do komerčných nehnuteľností Londýna, v priebehu minulého roka predstavovali 16,2 miliardy libier (21 miliárd dolárov), na základe čoho sa toto mesto dostalo cez Manhattan na najvyššiu pozíciu vo svete, aj napriek zvýšeným obavám z Brexitu.

Z dôvodu klesajúcej meny, kedy voči americkému doláru (o 13 percent od britského hlasovania v roku 2016 pre odchod z Európskej únie), spolu s trvalým dopytom nájomníkov po kancelárskych priestoroch, sa ukázal byť Londýn naozaj príťažlivým, najmä spomedzi zahraničných investorov. Podľa výskumu spoločnosti Knight Frank, do kancelárií v Londýne v roku 2018 investori naliali najväčší podiel zahraničnej hotovosti – 3,5 miliardy libier – Čína a Hongkong, nasledované Južnou Kóreou.

Nick Braybrook, ktorý je riaditeľom londýnskej divízie v spoločnosti Knight Frank poznamenal: “Mnoho z týchto investorov hľadá výnos a Brexit im ho poskytol,” keďže sa tento trh stal lacnejším ako Londýn, Paríž, Frankfurt a Berlín. “Keby nebolo Brexitu, k tomuto rozsiahlemu dopytu po výnosoch z Londýna by prísť nemuselo, najmä v porovnaní s Parížom a Berlínom.”

Za posledné dva roky mali o Londýn záujem investori z Hongkongu a Južnej Kórey, pričom sa zamerali na budovy s dlhodobým prenájmom, ktoré im umožňujú využívať slabú hodnotu britskej libry, pričom ich ochráni pred krátkodobou neistotou spôsobenou Brexitom. Najväčšie minuloročné ponuky zahŕňali nákup novej európskej centrály spoločnosti Goldman Sachs Group, Dôchodkovým fondom Južnej Kórey za 1,2 miliardy libier.

Spoločnosť Knight Frank ďalej uviedla: „Zatiaľ čo celkové investície oproti predchádzajúcemu roku mierne poklesli, priemerná veľkosť obchodu vzrástla na rekordnú hodnotu 81,5 miliónov libier.“

Londyn_prekonava_Manhattan_v_dopyte_po_kancelarskych_priestoroch_1

Investície z Číny a Hongkongu sa minulý rok znížili o 51 percent z rekordného roka 2017, pretože vplyv kapitálovej kontroly obmedzil výdavky čínskych kupcov. Juhokórejské investície v Londýne sa rozšírili osemnásobne, čo predstavuje 16% celkových objemov.

Londyn_prekonava_Manhattan_v_dopyte_po_kancelarskych_priestoroch_2

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár