Ludia_po_celom_svete_Anglictina_je_najcennejsim_jazykom_ktory_sa_ma_ucit

Podľa výsledkov nového výskumu je angličtina všeobecne prijatá ako najdôležitejší jazyk ktorý by sa mali deti učiť – ale Mandarínska čínština ju dobieha.

Britská spoločnosť pre prieskum trhu YouGov sa pýtala viac ako 25 000 dospelých v 23 krajinách, ktorých jazyk je podľa nich v roku 2019 najdôležitejším. Účastníci si mohli vybrať až štyri odpovede.

Štúdia ukázala, že angličtina bola v dnešnej dobe prevažne vnímaná ako najdôležitejší jazyk pre deti. Najrozšírenejší jazyk Číny sa v každej krajine dostal na druhé miesto.

V priemere 31% opýtaných – okrem ľudí v Číne – verilo, že mandarínčina je pre dnešné deti dôležitým prínosom.

Medzi ďalšie najdôležitejšie jazyky patrili francúzština a španielčina, pričom necelá tretina respondentov v krajinách okrem Francúzska a Španielska ich považovala za dôležité.

V USA sa až 73% dospelých domnievalo, že angličtina je najdôležitejším jazykom, ktorý treba vedieť, po ktorom nasleduje španielčina. Mandarínska čínština bola označená za tretí najužitočnejší jazyk, pričom 28% účastníkov uviedlo, že deti by sa ho mali naučiť.

Briti tiež videli angličtinu, španielčinu a mandarínčinu ako najdôležitejšie jazyky, ktoré by mali byť učené.

84 percent čínskych respondentov označilo angličtinu za jeden z najdôležitejších jazykov, ktoré sa majú vyučovať, pričom 81 percent uviedlo to isté o mandarínčine.

V Európe sa angličtina prevažne považovala za najdôležitejší jazyk, ktorý sa má učiť, pričom v Poľsku ho zaradilo na prvé miesto až 91% opýtaných.

Thajsko a Austrália, po Číne, boli národmi, kde najväčší podiel respondentov považoval za dôležité, aby sa deti učili mandarínsku čínštinu.

Ľudia v Indii, Egypte a Nemecku boli najmenej ochotní vidieť mandarínsku čínštinu ako dôležitú pre učenie.

Podľa webovej stránky prekladu jazyka – Babbel bola Mandarínština v minulom roku najrozšírenejším jazykom na svete, ktorý používa približne 1 miliarda ľudí po celom svete. Vrámci výsledkov prieskumu stránky bola španielčina druhým najviac hovoreným jazykom, po ktorom nasleduje anglický jazyk.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár