V jednoduchej mape vyššie sa nachádza príklad šialenej nerovnováhy: polovica ľudí na svete sa natlačí do len 1 percenta zemského povrchu (v žltom), a druhá polovica sa nachádza na zvyšných 99 percentách (v čiernej farbe).

Tieto mapy boli vytvorené pomocou údajov NASA, ktorá vlastní informácie o počte obyvateľov, v rámci každých deviatich štvorcových míľ (23 km2) sveta, čiže rozloženie na základe každého okresu, štátu, alebo oblastí netreba hľadať. Z 28 miliónov celkových častí, tie, s počtom obyvateľov viac ako 8000 sú nakoniec sfarbené na žlto. To znamená, že každý „žltá bunka“ dosahuje hustotu obyvateľstva – 900 ľudí na jednu míľu (1,6 km) – “zhruba rovnaká úroveň ako hustota obyvateľstva v štáte Massachusetts.” Čierne oblasti, zatiaľ poukazujú na rozptýlenejšie oblasti populácie.

Súvisiace: 4 mapy, ktoré vysvetľujú presun európskej populácie

Vytvorili sme tento detailný záber z južnej a východnej Ázie. Tento samotný región na obrázku obsahuje zhruba 46 percent svetovej populácie, čo nie je všetko, ale poukazuje na dve najľudnatejšej krajiny na svete – Indiu a Čínu.

Najhustejšie škvrny Ázie sa väčšinou koncentrujú vo vnútrozemských mestských oblastiach. Na druhej strane, hustota Európy nie je nikde tak hustá ako jej situácia v Ázii, ale má svoje hlavné body populácie, ktoré sú rozložené rovnomerne po celej svojej oblasti:

Súvisiace: Táto mapa ukazuje najrýchlejšie rastúce mestá sveta

Severná Afrika je takmer úplne tmavá, s výnimkou Káhiry, ktorý obsahuje niekoľko žltých buniek, s najväčšou populáciou na svete – milión ľudí v rámci deviatich štvorcových míľ:

Mnoho častí rozsiahlej populácie v USA sa nachádza v mnohých miestach Severovýchodu, Juhu a Západu. Možno tak povedať, že USA čo sa týka spôsobu rozdelenia jeho populácie skôr odráža celosvetový priemer: jedna polovica v malých žltých regiónoch, druhá polovica má svoje miesta v čiernej oblasti.

Zdroj: CitiLab

Facebook komentár