Guy Fawkes, britský rebel zo sedemnásteho storočia, sa stal v posledných rokoch vzorom protivládnych aktivistov, ktorí jeho masku nosia na rôznych protestoch a demonštráciách.

Aktivisti zo skupiny Anonymous ako prví začali dostávať do popredia nosenie masky pri anti-kapitalistických vyhláseniach, ale história tejto masky začína v niekedy okolo roku 1980.

Spisovateľ Alan Moore a ilustrátor David Lloyd spojili svoje sily a vytvorili dielo “V ako Vendetta”.

Ilustrovaný román ukazuje Veľkú Britániu ako post-apokalyptickú, dystopickú krajinu riadenú skorumpovanou vládou. Hrdina románu “V” je ten ktorý má silu niečo zmeniť.

Súvisiace: Čína ukazuje vládnym úradníkom život vo väzniciach, ako “varovanie” proti korupcii

Autor si berie cez masku osobnosť neúspešného revolucionára menom Guy Fawkes. Avšak tentoraz hrdina románu “V” pri zvrhnutí vlády uspeje. Prijatím masky sa “V” stane symbol revolúcie, ktorý nabáda spoločnosť aby kládla otázky svojím politickým predstaviteľom.

A to je presne čo maska spôsobila. Nielen v románe ale aj v dnešnej spoločnosti.

Protesty “Projektu Chanology” proti scientologickej cirkvi v roku 2008 boli zlomovým bodom pre “hacktivistov” skupiny Anonymous a masky. Ľudia si ich začali viac všímať.

Od vtedy sa Guy Fawkes a jeho maska stali symbolmi celosvetových protestov.

Mnohí ľudia si spájajú hnutie Anonymous skôr s maskou Guya Fawkesa ako s románom “V ako Vendetta” ale ilustrátor románu je s týmto vývojom spokojný.

“Som veľmi šťastný a spokojný keď vidím kde sa maska využíva a hlavne keď sa ľudia s jej pomocou snažia robiť to čo si myslia že je správne – konfrontácia a boj s akoukoľvek tyraniou”,  povedal Lloyd v mailovom vyhlásení pre CNBC, ktorý pôsobí ako publicista v komiksovom magazíne “Aces Weekly”.

“Koľkí ľudia vedeli vtedy alebo vedia teraz, že film či kniha reprezentuje iba neznámu jednotku, ale    motivácia hlavného hrdinu v oboch prípadoch je oslobodiť ľudí od tyranie. Masku ľudia používajú všetci ľudia bez ohľadu na to či jej príbeh poznajú alebo nie.”

“Pokiaľ viem oni (hnutie Anonymous) sa to snažia robiť najlepšie ako vedia. A za to si zaslúžia môj obdiv”, povedal Lloyd.

Súvisiace: Pravda o terorizme – Podvod menom Al-Káida

Podľa Lloyda od roku 2006 keď vyšiel film “V ako Vendetta” značne narástol aj počet čitateľov románu.

Spolu s tým aj spoločnosť Rubie’s Costume Company ktorá je oficiálnym výrobcom masky zaznamenala zvýšenie výroby na 100000 kusov ročne.

Ako súčasť kontraktu s vydavateľom DC Comics dostáva Lloyd určité provízie z predaja, ktoré ale odmietol bližšie špecifikovať.

Podľa autorov románu to že hrdinom je Guy Fawkes je náhoda. Spoločne hľadali vzdorovitého hrdinu, ktorý dokáže bojovať so zlom z celého sveta.

Preložil: Marek Druska

Zdroj: Fortune, CNBC

Facebook komentár