Bill Gates môže byť aktuálne najbohatším mužom sveta. Ale nie je najbohatším mužom v histórii. V skutočnosti sa sotva dostal do Top 10.

Podľa porovnania v celej histórií bohatstva podľa časopisu Time, čistá hodnota majetku Billa Gatesa na úrovni 78,9 miliárd amerických dolárov mu pomohla zaradiť sa na deviate miesto zoznamu najbohatších ľudí všetkých čias, tesne pred Džingischánom (10.) a hneď za Alanom Rufusom, ktorý je lepšie známy ako “Alan Red”, ktorý prísahal vernosť normanskému dobyvateľovi, ktorý bol jeho strýkom a bol označovaný za Viliama Dobyvateľa.

Súvisiace: Najbohatší Američania v histórií: Zoznam Top 20

Ropný magnát John D. Rockefeller, ktorý bol prvým miliardárom Ameriky sa dostal na siedmu priečku.

Ale najbohatším mužom v histórii je Mansa Musa, kráľ Timbuktu, ktorý žil v rokoch 1280 až 1337. Timbuktu bol najväčším producentom zlata v čase, kedy bol dosahovaný obrovský dopyt po zlate.

Kým v jeho období bolo ťažké dostať sa k objemom jeho hotovosti, Musa mal svoj personál oblečený v šatách vyšitých zo zlata, mal poháre zo zlata, zlatú korunu a niekoľko karavanov tiav so stovkami kilogramov zlata.

Samozrejme, že určenie najbohatšieho muža histórie je tak trochu subjektívne.

Súvisiace: Ako si rodinné dynastie uchovávajú peniaze v rodine

Môže to byť robené na základe jednoduchého ohodnotenia bohatstva, po očistení o infláciu, alebo môže byť hodnotené na základe majetku vo vzťahu k hrubému domácemu produktu? Vzhľadom k tomu, nesmieme zabúdať, že mena je celkom moderný vynález, takže pomocou nej je docela ťažké určiť hodnotu. Mal by byť teda skôr meraný ekonomický “vplyv,” než čistá hotovosť?

Obdobie je v tomto porovanní naozaj vhodným parametrom “ekonomickej moci,” keďže chceme porovnať bohatstvo jednotlivca na HDP krajiny, prostredníctvom výskumu od Measuring Worth. Ale predchádzajúce zoznamy pomocou podobnej metódy zaradili Rockefellera pred Andrewa Carnegieho. Ale v novom zozname sa Carnegie dostal pred Rockefellera.

Zdroj: FinanciaTimes, NYTimes

Facebook komentár