Obchodníci sú v šialenom zhone prenajať niektoré z najväčších svetových ropných tankerov, k tomu, aby mohli uložiť čo najväčšie objemy ropy, zatiaľ čo ceny zostávajú v rekordne nízkom území.

Wall Street Journal uvádza, že TI Oceania, ktorý bola rezervovaná obchodníkom s ropou – Vitol, je umiestnená mimo Singapuru a je pravdepodobné, že tam zostane aj po väčšinu roka 2015.

Čínska Unipec si zarezervovala sesterskú loď Oceanie – TI Europe už počas minuloročného septembra, kedy cena ropy klesla pod 100 dolárov za barel (dúfame, že ropu pravdepodobne kúpili neskôr).

Súvisiace: Ďakujeme OPEC! Čína ušetrí 100 miliárd dolárov

Tieto lode sú jednoznačne obrie. Tu je napríklad TI Europe:

Veľkosť paluby je o rozlohe tri a pol futbalových ihrísk. Má objem 3,1 mil. barelov. Jej dĺžka je rovnaká ako Empire State Building

Ak by ceny ropy aj naďalej klesali uprostred prebytku ponuky a slabšieho dopytu, firmy počítajú, že môžu zarobiť viac peňazí z jednoduchého hromadia veľkých objemov lacnej ropy a neskôr keď ceny vzrastú, ho pochopitelne predajú.

Tento jav je známy ako termín “contango” a nastáva ak cena komoditných futures s dodaním v budúcnosti je vyššia ako aktuálna cena. V tomto prípade, obchodníci veria, že v prípade jednoduchého uskladnenia ropy, aj cez znášanie nákladov na uskladnenie ropy, zarobia dostatok peňazí.

Súvisiace: Najväčší hráči (krajiny) na trhu svetového exportu ropy

Ceny ropy zostanú nízke, ak tam bude stále dostatok priestoru pre jej uskladnenie. Avšak, akonáhle bude skladovanie na maxime, výrobcovia budú nakoniec nútení spomaliť produkciu, pretože už ju nebudú mať kde predávať a bude jej jednoznačný prebytok. Od tej chvíle bude mať jej  cena šancu na odraziť od dna, za predpokladu, že dopyt nebude aj naďalej klesať.

Podľa analytikov banky Goldman Sachs, však k tomuto obratu pravdepodobne nedôjde tak rýchlo, zatiaľ čo viac firiem sa rozhoduje k uskladneniu, pred predajom ropy. Táto investičná banka očakáva pomalý oživenie “v tvare písmena U”, čiže podľa jej názoru by sme nemali čakať rýchle oživenie cien v tvare písmena “V”:

Výrazne rozšírená kapacita nie je len v USA, ale je vidno rozšírené rafinérske kapacity aj v Európe, ktoré možno použiť k skladovaniu a celosvetová flotila tankerov sa od roku 2008 rozrástla o 100 miliónov ton v hrubej nosnosti, zatiaľ čo ťažba ropy na mori zostala v stagnácií, vzhľadom k dominancii ropných vrtov pri pobreží. Veríme, že s prebytkom minimálne 1,0 milióna barelov denne môže byť zachovaná po dobu jedného roka, ale následne až potom začnú vznikať určité závažné problémy.

Súvisiace: Najviac a najmenej nákladné spôsoby ako ťažiť ropu

Tu je obrázok o tom, ako to teda vyzerá:

Zdroj: Wall Street Journal, BusinessWeek, Goldman Sachs

Facebook komentár