Platy-kamionistov-neustale-rastu-vodicov-je-vsak-stale-nedostatok

Nedostatok vodičov nákladných vozidiel v USA vedie k zvyšovaniu platov. Ale ani to nevedie k vyriešeniu nedostatok u autodopravcov.

Masívny nárast online objednávok počas pandémie extrémne navýšil dopyt po vodičoch dodávok. To zvyšuje konkurenciu pre tých, ktorí sú diaľkovými autodopravcami, čo núti tieto firmy z autodopravy, aby realizovali navýšenie platov. To však nepresvedčilo dosť ľudí na to, aby sa zamestnali u diaľkových pracovných pozícií, ktoré musí priemysel obsadzovať.

Obrovská fluktuácia

Zvýšenie platov namiesto toho mnohých vodičov vedie k tomu, aby sa prechádzali od spoločnosti k spoločnosti.

Priemerná ročná miera zmeny zamestnávateľa u vodičov nákladných automobilov je zhruba na úrovni 95%, čo je segment odvetvia, ktoré prepravuje zásielky pomocou veľkého prívesu a k tomu aj na veľké vzdialenosti. Prepravcovia nákladných automobilov tak zažívajú najťažší nedostatok vodičov v priemysle.

Vodiči oceňujú zvýšené platy, ale sledujú aj čo sa ponúka inde, uviedol Daniel Walton, 47-ročný vodič nákladných vozidiel v spoločnosti Roehl Transport, ktorá je nákladnou spoločnosťou so sídlom vo Wisconsine a má 2 300 vodičov.

Walton ďalej poznamenal: „Všetci sú nadšení zo zarábania väčšieho množstva peňazí,“ … „Keď počujete, ako na vás vrhajú čísla, existuje pokušenie ísť inam.“ Nedávno nechal jedného priateľa ísť do Walmartu, druhého do spoločnosti FedEx, ktorá má pre svojich vodičov pravidelnejšie trasy a sú bližšie domova.

Opačný efekt

Je ironické, že samotný rast platov môže prehlbovať nedostatok, ktorý ho má vyriešiť. Mnoho vodičov používa väčšie výplaty, avšak uprednostnia objem najazdených kilometrov. Tim Norlin, ktorý je viceprezidentom pre zamestnávanie vodičov v spoločnosti Roehl, uviedol: “Vodiči chcú byť viac doma. Sami nám to povedali.“

Walton uviedol, že pozná vodičov, ktorí uprednostnia zvýšené platy so znížením času na cestách. Ďalej poznamenal: „Vidíte chlapov s malými deťmi a tak sa snažia byť blízko domova,“ … „Toto im dáva príležitosť byť trochu viac doma so svojimi deťmi.“

Ťažký život na cestách

Walton je na ceste zhruba štyri týždne z každých piatich, ale po 22-ročnej kariére v obchodnom civilnom loďstve predtým, ako sa stal vodičom nákladného vozidla, uviedol, že jeho rodina je zvyknutá, že je preč na dlhé úseky.

A hoci Walton poznamenal, že si život na cestách užíva, uznáva, že to nie je pre každého. Pomáha školiť nových vodičov v spoločnosti Roehl a vodičom nechal možnosť skoro po nástupe odísť, z dôvodu stresu alebo túžby po domove.

Ďalej uviedol: „V kamiónoch ste sami a vyžaduje si to poriadnu dávku statočnosti.“

Najväčší nedostatok vodičov nákladných automobilov je v segmente kamiónov, ktoré prepravujú zásielky nákladnej dopravy na veľké vzdialenosti. Vodiči pracujúci pre tieto spoločnosti sú často na cestách niekoľko týždňov, berú jeden náklad za druhým, jazdia maximálny povolený počet hodín a keď necestujú, spia vo svojich nákladných vozidlách.

Spoločnosti ako FedEx, UPS, Amazon a Walmart, ktoré môžu ponúkať pravidelnejšie trasy a čas doma, teda predstavujú konkurenciu pre zamestnávateľov týchto vodičov, aj cez výhodu čo sa týka rastúcich platov.

Ďalším zdrojom konkurencie pre vodičov je horúci stavebný trh, kde pracovníci nemusia byť na cestách.

Rastúce platy pre konkurencieschopnosť

Prepravné spoločnosti zvyšujú platy, aby vodičov udržali na výplatnej páske. Tento týždeň spoločnosť Roehl zaviedla svoje druhé zvýšenie platov v tomto roku, čo by malo spoločne zvýšiť platy vodičov v spoločnosti o približne 4 000 až 6 000 dolárov ročne, čo je zhruba o 9% až 11%.

Norlin poznamenal: „Tento príplatok musíme ponúknuť, aby sme zostali konkurencieschopní.“

Ďalšia spoločnosť zaoberajúca prácami pre kamionistov – CR England, v mesiaci apríl oznámila svoje tretie zvýšenie platov za posledné tri roky, čím v porovnaní s rokom 2018 zvýšila platy svojich vodičov o viac ako 50%.

Prepravné spoločnosti účtujú zákazníkom vyššie sadzby a odvezú viac, jedine keď budú k dispozícii vodiči.

Norlin ďalej povedal: „Naši zákazníci veľmi dobre chápali, že je potrebné zvyšovať sadzby,“ … „Doslova by som si mohol najať ďalších 500 až 1 000 vodičov – od zákazníkov máme výhodné ponuky, aby sme ich zamestnali.“

Walton uviedol, že zaznamenal zvýšenie platov z približne 40 000 dolárov ročne pred niekoľkými rokmi na pravdepodobne 70 000 dolárov v tomto roku.

Testy na drogy a dospievajúci vodiči

Jedným z faktorov, ktoré viedlo k zníženému počtu vodičov, je nová federálna databáza – Clearinghouse, ktorá upozorňuje dopravcov na vodičov, ktorí v záznamoch zlyhali pri testoch na drogy, DUI (jázd pod vplyvom) alebo pri iných návykových látkach. Od začiatku účinnosti zúčtovacej stanice začiatkom roka 2020 bolo zakázané viesť motorové vozidlo zhruba až 54 000 vodičom.

Bob Costello, hlavný ekonóm Americkej asociácie nákladných automobilov, uviedol: “Sme za tieto zoznami. Nechceme, aby títo ľudia boli na cestách.”

To, čo však jeho skupina skutočne chce, je vrátenie federálneho zákona zakazujúceho osobám mladším ako 21 rokov viesť ťažké nákladné vozidlá.

„Prečo osoby vo veku 18, 19 a 20 rokov sú schopné viesť tanky a lietať v armáde a nemôžu riadiť nákladné vozidlá?“ Toto odvetvie je znepokojené tým, že absolventi strednej školy sú vylúčení, aby uvažovali o trojročnej kariére vodičov, čo ich vedie k hľadaniu ďalších zamestnaní a obmedzeniu možností pre potenciálnych zamestnávateľov vodičov.

Costello nakoniec poznamenal: „Keby sme sa k nim dostali skôr, možno by sme dokázali prilákať na miesta viac vodičov. Ale ani táto zmena by nestačila na zastavenie deficitu. Existuje tak veľa dôvodom pre nedostatok vodičov, takže neexistuje jedno vhodné riešenie.“

 

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár