Ak práve cestujete v MHD, alebo sedíte v kancelárii, alebo len všeobecne máte okolo seba iných ľudí, môžete byť šťastní. Slovenská firma Nice Architects vybudovala “Ekokapsulu” v tvare vajíčka, ktorá funguje výhradne na solárnej a veternej energii, čo umožňuje jeho obyvateľom žiť oboje – doslovne aj obrazne, mimo elektrickej siete.

Úplne sebestačný prenosný dom obsahuje 9744W hodinovú batériu, 750W veternú turbínu, a vysoko účinné solárne články, ktoré môžu vydržať zhruba rok na takmer akomkoľvek mieste na svete, ak je tam určité slnečné svetlo. (Pravdepodobne to nebude fungovať v jaskyni, teda ak by chcel v nej niekto bývať.)

Kapsula má tiež zber dažďovej vody a filtračný systém. Vo vnútri je kuchynský kút s tečúcou vodou, splachovacie WC, sprchovací kút, posteľ a pracovný priestor. Nice Architects uvádzajú, že do kapsule, ktorá je asi 4,5 m dlhá a 2,4 m široká, pohodlne vojdu dvaja ľudia.

Vajíčkový domček je možné “ľahko prepravovať” ako obytný príves, v závislosti na spoločnosti, a môže dokonca nabíjať auto na elektrický pohon, ktorý ho ťahá.

Ale okrem kočovného spôsobu života, Ecokapsula má veľa ďalších potenciálnych aplikácií, ako je poskytovania útočiska v oblastiach postihnutých živelnými pohromami alebo ako vedecko-výskumné stanice.

Nice Architects odhalili svoj prototyp na festivale Pioneers vo Viedni 28. mája ešte pred prijímaním predbežných objednávok na konci roka 2015. Tie budú dodané v prvej polovici roka 2016. Spoločnosť hovorí, že cena bude zverejnená neskôr, ešte v tomto roku, aj keď bude obsahovať prehnané prepravné náklady. Len zasielanie kapsuly napríklad zo Slovenska do New Yorku, Vás bude stáť € 2,200 (čo je 2 383 USD), pričom cena kapsule sa bude pravdepodobne pohybovať v desiatkach tisícov dolárov.

Preložila: Miroslava Dugová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Quartz

Facebook komentár