Saudska_Arabia_a_developer_Burj_Khalifa_budu_konkurovat_Amazonu_2016

Online spotrebitelia na Strednom východe pravdepodobne získajú väčšiu možnosť voľby.

Saudskoarabský fond zvrchovaného majetku a popredný dubajský developer spájajú svoje sily, aby spustili novú platformu zvanú na Noon, so sídlom v hlavnom meste Saudskej Arábie – Rijádu.

Spoločnosť začne s počiatočnou investíciou v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorá bude rozdelená rovným dielom medzi saudskoarabský investičný verejný fond a súkromných investorov zo Zálivu, ktorých vedie Mohamed Alabaar. Je predsedom firmy Emaar Properties, ktorá bola developerom najvyššieho mrakodrapu na svete – Burj Khalifa.

Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách

Alabaar poznamenal, že všetky príležitosti zatiaľ nie sú jasné.

Povedal: “Existuje 350 miliónov Arabov. Ich demografia je naozaj zaujímavá. Je to naozaj pozitívna. Sú naj-digitálnejšou populáciou na svete,” …. “V tejto oblasti je trh online služieb veľmi malý“ … „V regióne by mal vyrásť veľký a dlhodobý hráč s dostatkom kapitálu. Predstavuje to najlepší potenciál so zameraním na toho najlepšieho zákazníka.”

Podľa Alabbara, je sektor on-line nákupov na Strednom východe v hodnote 3 miliárd dolárov (ročne), čo predstavuje len 2% celkových maloobchodných tržieb. Do roku 2025 by podľa očakávaní mal dosiahnuť úroveň 70 miliárd dolárov.

Saudská Arábia vyhľadáva investičné príležitosti, ako súčasť svojej „Stratégie 2030“, ktorá je zameranou na diverzifikáciu ekonomiky od ropy. Chce znížiť nezamestnanosť a zvýšiť účasť žien v pracovnom procese.

Kráľovstvo si už v októbri spojilo svoje sily s japonským telekomunikačným gigantom – SoftBank, kde zrealizovali vytvorenie investičného fondu, so zameraním na technológie, v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov, čím je jedným z najväčších na svete.

Saudská Arábia už do najhodnotnejšieho startupu na svete – Uber investovala 3,5 miliardy dolárov.

Noon.com začne v januári ponúkať 20 miliónov výrobkov, od módy a dojčenského tovaru, cez knihy a elektroniku. Podľa jej internetových stránok, najtvrdšia konkurencie pre Noon bude pochádzať z tzv. e-commerce platformy Souq, ktorá on-line ponúka až 400 000 produktov.

Podobne ako Amazon, Noon bude mať svoje vlastné sklady, vrátane centra v Dubaji o rozlohe 330 000 metrov štvorcových.

Súvisiace: Saudsko-Arabský princ plánuje investičný fond v hodnote $ 2 biliónov!

Aramex – logistická spoločnosť, ktorú taktiež podporuje Alabbar, bude poskytovať “hlavnú” podporu pre služby v oblasti dodania.

Noon do roku 2018 bude aktívnym v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Egypte.

Alabbar očakáva, že neskôr táto spoločnosť vykoná aj počiatočnú verejnú ponuku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár