Tommy_Hilfiger_Bankrot_v_mojich_20_rokoch_ma_naucil_viac_nez_MBA

Súčasný kultový módny návrhár Tommy Hilfiger je zakladateľom a hlavným dizajnérom jeho rovnomennej odevnej spoločnosť, ktorá dosahuje ročný obrat v hodnote okolo 6,5 miliardy amerických dolárov.

Ale keď bol v jeho skorých 20. rokoch života ctižiadostivým podnikateľom, čelil problémom a musel podať návrh na konkurz (vyhlásil bankrot).

Hilfiger v poslednom rozhovore poukázal na svoje skorý finančný súboj, ktoré musel čeliť a podľa jeho slov bol jeho reálnym titulom MBA.

Hilfiger poznamenal: “Keď mi bolo menej ako 25 rokov musel som čeliť rozsiahlym finančným problémom. Takže som sa so svojim prvým podnikaním nachádzal v prvej polovici svojich 20. rokov.”

Ďalej uviedol: “Bola to moje najlepšia vzdelávacia skúsenosť, akú som kedy dostal,” … “Bol to môj titul MBA.”

Vo svojej novej monografii Hilfiger poznamenal: “Keď som bol tínedžrom, žil v meste Elmira, v štáte New York, kde si v roku 1969 otvoril miestny obchod s oblečením s názvom People’s Place so 150 dolármi.” Originálny názov jeho knihy je “My Life in Fashion & Business.”

Obchod prekvital a Hilfiger sa tak rozhodol vzdať školy a po celom štáte, tak začal otvárať nové predajne.

Ale čoskoro potom, Hilfiger svojom účtovníkov povedal, že spoločnosti prišli peniaze a musí podať návrh na ochranu pred bankrotom (Chapter 11).

To bol zlom, ktorý Hilfigera prinútil podnikanie brať vážne.

Poznamenal: “Niektorí ľudia sa poučia a potom znova urobia rovnakú chybu,” … “Veľmi som sa snažil neurobiť rovnakú chybu dvakrát.”

Táto kríza ho naučila dôležitú lekciu o peniazoch: Musíte poznať čísla vašej spoločnosti, či už zvnútra, alebo aj zvonka.

Súvisiace:
Obávate sa podnikať? Tento podnikateľ za 35 rokov založil 40 spoločností
Richard Branson radí, ako treba tráviť svoj čas

Hilfiger ďalej uviedol: “Naučil som sa, ako sa vyhnúť nástrahám a chyby som urobil na začiatku,” … “Zaplatil som za svoju nepozornosť svojich obchodných častí podniku.”

Desivý zážitok Hilfigerovi umožnil byť oveľa viac odhodlaným uspieť.

V nasledujúcich rokoch po bankrote Hilfiger prestaval svoj obchodný model. V roku 1985 pokračoval s vytvorením svojej značky, s názvom Tommy Hilfiger.

Tommy_Hilfiger_Bankrot_v_mojich_20_rokoch_ma_naucil_viac_nez_MBA_2

Hilfigerove módne impérium v súčasnosti pokrýva 115 krajín a viac ako 1600 predajní, zároveň spolupracoval s osobnosťami, ako je Britney Spears a Beyoncé.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár