Obrázok modelu Mireo Plus H, poskytnutý spoločnosťou Siemens.

Obrázok modelu Mireo Plus H, poskytnutý spoločnosťou Siemens.

Siemens a nemecký operátor železníc Deutsche Bahn oznámili plány na testovanie vodíkového vlaku s dojazdom viac ako 600 kilometrov, za využitia technológie, ktorá sľubuje zníženie emisií CO2 a dopomôže k výmene 1 300 naftových jednotiek.

Firmy v spoločnom vyhlásení uviedli, že skúšky vlaku vybaveného novým vodíkovým pohonom sa začnú v roku 2024 a budú trvať jeden rok. Vlak dosiahne maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu (99,4 míľ za hodinu) a bude ho možné nabiť len za 15 minút.

Vlak, ktorý sa volá Mireo Plus H, bude premávať medzi tromi mestami v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko a nahradí tak vlak, ktorý bol poháňaný bežnou naftou. Nový vodíkový pohon podľa spoločností každým rokom ušetrí okolo 330 ton CO2.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Siemens, vo vyhlásení pre mobilitu – Peter Peter, uviedol: „Vodíkové pohony sú pokročilou bez-emisnou formou pohonu, ktorá pomôže dekarbonizovať železničnú dopravu a významne prispeje k dosiahnutiu našich klimatických cieľov.“

Spoločnosť Deutsche Bahn v regionálnej doprave prevádzkuje okolo 1 300 dieselových vlakov a zhruba 40% z jej 33 000 kilometrov dlhej železničnej siete ešte nebolo elektrifikovaných – čo znamená, že vlaky nemôžu premávať pomocou nadzemného elektrického vedenia. Spoločnosť zo svojej siete do roku 2050 plánuje vyradiť naftové vlaky.

Mireo Plus H bude poháňaný batériou a palivovými článkami, ktoré premieňajú vodík a kyslík na elektrinu. Tento rušeň bude mať dojazd 600 kilometrov a spoločnosť Siemens uviedla, že vyvinie aj verziu s dojazdom 1 000 kilometrov.

Bádensko-württemberský minister dopravy – Winfried Hermann vo vyhlásení uviedol: „Či už je to elektrická energia z elektrického vedenia alebo vodík – rozhodujúcim faktorom je, že energia pochádza z obnoviteľných zdrojov,“ … „Táto krajina chce byť priekopníkom v modernej a udržateľnej železničnej doprave.“

Vodík sa dlho považoval za nádejný zdroj energie pre železničné siete. Francúzska spoločnosť Alstom v rokoch 2018 až 2020 v severnom Nemecku testovala vlak s vodíkovým pohonom a službu rozšírila na niektoré trasy v Rakúsku.

Európske regulačné orgány zablokovali akvizíciu spoločnosti Alstom, ktorú spoločnosť Siemens navrhla v roku 2019, a uviedla, že fúzia by poškodila hospodársku súťaž v železničných zabezpečovacích systémoch a v oblasti veľmi rýchlych vlakov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: DW

Facebook komentár