Akcie firmy Kodak aktuálne čelia prepadu.

Akcie firmy Kodak aktuálne čelia prepadu.

Akcie spoločnosti Kodak v priebehu včerajšieho obchodného dňa poklesli o 30% po tom, čo americká vláda pozastavila poskytnutie pôžičky vo výške 765 miliónov dolárov na pomoc pri výrobe farmaceutických prísad, pretože regulačné orgány údajne skúmajú obvinenia z obchodovania zasvätených osôb.

Obchodovanie akcií v skorších hodinách bolo dočasne pozastavené, keďže prepadli až o 43%.

Vládna agentúra US International Development Finance Corporation v statuse na sociálnej sieti Twitter uviedla. “Nedávne obvinenia z možných previnení vyvolávajú vážne obavy,” … „Nebudeme ďalej pokračovať, pokiaľ sa tieto obvinenia nevysvetlia.“

Oznámenie DFC prišlo niekoľko dní po tom, čo sa objavili otázky ohľadom rozsiahlych objemov obchodovania s akciami spoločnosti Kodak, ktoré po úvodnom oznámení z 29. júla prudko vzrástli až o 2 757%.

Vedúci predstavitelia spoločnosti Kodak vrátane generálneho riaditeľa Jim Continenza čelia kritike za získanie akciových opcií 27. júla, deň pred vyhlásením okolo získania vládnej pôžičky.

Súvisiace: SEC údajne prešetruje Kodak po tom, ako cena akcií rástla o viac ako 2 757%

Tlačová hovorkyňa Bieleho domu – Kayleigh McEnany v pondelok neuviedla, či prezident Trump obmedzí poskytnutie finančných prostriedkov z nedávnej dohody so spoločnosťou Kodak, ale uviedla, že obvinenia z obchodovania zasvätených osôb proti spoločnosti „berie veľmi vážne“. Dodala, že prezident má „pevnú vieru v tento proces“ a že administratíva nebude pokračovať, kým sa obvinenia nevyriešia.

V priebehu minulého týždňa noviny Wall Street Journal prišli s informáciou, že Komisiu pre cenné papiere a burzu skúma, prečo spoločnosť Kodak ohlásila pôžičku v deň predchádzajúci oficiálnemu oznámeniu, čo poslalo jej akcie do zisku 25%. Noviny ďalej uviedli, že miestna televízna stanica nedostala od spoločnosti Kodak obmedzenie na zverejnenie informácií ohľadom nadchádzajúceho oznámenia.

Úver vo výške 765 miliónov dolárov mal za cieľ uviesť spoločnosť Kodak Pharmaceuticals, ktorá bude vyrábať generické aktívne farmaceutické prísady na zníženie závislosti USA od zahraničných výrobcov liekov. Spoločnosť by vďaka tomu najala približne 350 pracovníkov, väčšinou v štáte New York, a vytvorila by približne 1 200 nepriamych pracovných miest.

Spoločnosť Kodak okamžite neodpovedal na žiadosti o komentár.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár