Armada_USA_tvrdi_ze_je_zodpovedna_za_zabitie_1_139_civilistov_v_boji_proti_ISIS

Americká armáda uvádza, že v jej boji voči ISIS od augusta 2014 je zodpovedná za neúmyselne zabitie 1 139 civilistov, ale ďalšie výsledky od iných zdrojov poukazujú, že tieto čísla sú naozaj podcenené (podľa správy od Kevina Barona).

Americké ústredné velenie tak nedávno oznámilo, že 1 138 civilistov bolo neúmyselne zabitých v boji proti islamskému štátu, v období od augusta 2014, v rámci 31 406 leteckých útokov.

Správa tiež uvádza, že 12 z nich bolo zabitých v máji roka 2017, kedy bola v Mosule (hlavné mesto Iraku) odpálená moslimská bomba. BBC uviedla, že po výbuchu v Mosule, v máji 2017 bolo zabitých 105 civilistov.

Odhady od iných organizácií zverejňujú počet úmrtí civilistov na Blízkom východe exponenciálne vyššie ako odhady z vlády USA.

Nezisková organizácia – Airwars, ktorá sleduje civilné úmrtia v Sýrii, Líbyi a Iraku, odhaduje, že v Sýrii a Iraku bolo zabitých 7 316 až 11 637 civilistov prostredníctvom akcií vedených USA.

Ostatné správy zobrazujú podobné odhady. Sýrska sieť pre ľudské práva v októbri odhadla, že v len v Sýrií a v roku 2018 bolo zabitých 6 395 civilistov.

V júni americký vojenský veliteľ Thomas Veale, ktorý je hovorcom americkej koalície bojujúcej proti islamskému štátu v Iraku a Sýrii, povedal, že nikto nikdy nebude skutočne vedieť presné čísla civilných úmrtí, ku ktorým došlo.

Veale na tlačovej konferencií v Pentagone cez videohovor z Bagdadu uviedol: “Pokiaľ ide o to, či vieme, koľko civilistov bolo zabitých, len som úprimný, nikto nikdy to nebude vedieť,” … “Ktokoľvek, kto tvrdí, že to bude vedieť, hovorí o klamstve a nie je možný spôsob ako to zistiť.”

Ústredné velenie USA okamžite neodpovedalo na žiadosti o pripomienku.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár